Zastúpenie na Slovensku

EÚ podporí cezhraničný transfer zdravotníkov na Slovensko

/slovakia/file/rumunsk%C3%AD-zdravotn%C3%ADci-pom%C3%A1haj%C3%BA-slovensk%C3%BDm-v-boji-s-covid-19_skRumunskí zdravotníci pomáhajú slovenským v boji s COVID-19

Rumunskí zdravotníci pomáhajú slovenským v boji s COVID-19
© Európska komisia

Európska únia koordinuje nasadenie zdravotníckych tímov, ktoré majú pomôcť s liečbou pacientov s COVID-19 na jednotkách intenzívnej starostlivosti na Slovensku.

23/02/2021

Žiadosť o túto pomoc predložilo Slovensko prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany.

Rumunsko ponúklo tím piatich doktorov a deviatich zdravotných sestier špecializovaných na intenzívnu zdravotnú starostlivosť, ktorí na Slovensko dorazia v stredu 24.2.2021

„Chcel by som poďakovať Rumunsku za vyslanie tímu zdravotníkov, ktorí budú pomáhať pri liečbe pacientov s ochorením COVID-19 v Bratislave. Takto vyzerá solidarita EÚ v praxi,“ uviedol komisár pre krízové riadenie Janez Lenarčič.

Členské štáty EÚ môžu požiadať aj o finančnú pomoc na prevoz pacientov a dopravu zdravotníckeho personálu prostredníctvom nástroja núdzovej podpory v rámci Únie. Komisia tak od začiatku pandémie koronavírusu pomohla prostredníctvom mechanizmu EÚ v oblasti civilnej ochrany a rezervy rescEU už 13 členským štátom a zúčastneným krajinám.