Zastúpenie na Slovensku

Deň Európy 2019

/slovakia/file/domaveupng_skdoma_v_eu.png

Doma v EÚ
logo Doma v EÚ

Deň Európy je oslavou mieru a jednoty v Európe. V tento deň si pripomíname výročie historickej Schumanovej deklarácie. Robert Schuman, francúzsky minister zahraničných vecí, vo svojom prejave prednesenom v Paríži v roku 1950 navrhol novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by zabránila vojnám medzi európskymi národmi.

Dátum: 
26/04/2019 - 10:00 - 22/05/2019 - 19:00

Jeho víziou bolo vytvorenie európskej inštitúcie, ktorej úlohou by bolo riadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou. Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto orgánu, bola podpísaná o rok neskôr. Návrh Roberta Schumana sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou.

Deň Európy oslávime spolu s vami aj my!

Na tejto stránke vás budeme informovať o aktivitách, ktoré pripravujeme pri príležitosti dňa Európy v rámci celého Slovenska.

Oslavy Dňa Európy na Bratislavskom Majálese (4.-5. máj 2019)

Tento rok si budeme v Bratislave spoločne s narodeninami EÚ pripomínať aj 15. výročie vstupu Slovenska do Európskej únie. Keďže výročie vstupu je 1.5., sústredili sme naše aktivity bližšie k tomuto dátumu a pripravili sme pre vás 2 dni plné príjemnej atmosféry a zábavného programu pre všetky vekové kategórie na Bratislavskom majálese. Počas soboty a nedele sa budú môcť návštevníci zapojiť do veľkého množstva zaujímavých aktivít.

Organizátormi sú Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku. Tešiť sa na vás budú tiež Európsky parlament - kancelária na Slovensku, IUVENTA - Slovenský inštitút mládeže a SAAIC – Slovenská akademická asociácia pre medzinárodnú spoluprácu. Partnerom je tento rok aj Európska investičná banka.

,,Na Bratislavský Majáles už tradične prinesieme diskusie Café Európa na aktuálne témy, ktoré hýbu dianím nielen v Bratislave. Jednou z nich bude aj debata o voľbách do Európskeho parlamentu. Verím, že Slováci si uvedomujú, že v týchto voľbách ide naozaj o veľa. Európsky parlament hlasuje o všetkých zásadných právnych normách EÚ a kvalita zvolených europoslancov rozhoduje aj o miere akou dokážeme tento proces ovplyvniť. Svojou účasťou v týchto voľbách budeme rozhodovať aj o podiele antisystémových a deštruktívnych síl v budúcom parlamente, ako aj o tom, čomu chceme dať v budúcej EÚ prednosť. No, a okrem toho verím, že Slováci v ničom nechcú byť úplne poslední – a že budú chcieť ukázať, že vo volebnej účasti máme na viac ako pred piatimi rokmi,“ uviedol Ladislav Miko, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

Tento rok môžete na Bratislavskom majálese diskutovať aj vy v troch pútavých diskusiách Café Európa:

 • Dvojitá kvalita potravín - mýtus alebo fakt?

Sobota 4.5.2019 (17:20 - 18:20)

Aj vám sa už určite dostalo do uší, že v EÚ sa v poslednej dobe výrazne rieši téma dvojakej kvality potravín. Došlo aj k značným legislatívnym posunom na úrovni európskych inštitúcií. Aké zmeny môžeme od tohto očakávať? Čo môžeme v tejto sfére robiť my - jednotlivci - či celá spoločnosť? Aká je budúcnosť našich potravín v globalizovanom svete? Na tieto a mnohé ďalšie otázky vám odpovedia hostia sobotňajšej diskusie: Ladislav Miko (vedúci Zastúpenia Európskej komisie v SR), Jarmila Halgašová (bývalá šéfka Potravinárskej komory Slovenska) a Petra Molnárová zo Slow Food Pressburg. Diskusiou bude sprevádzať moderátor Michal Hvorecký.

 • Naozaj europoslanci nič nezmôžu?”

Nedeľa 5.5.2019 (16:00 – 17:00)

Eurovoľby už doslova klopú na dvere. Budeme si voliť nových slovenských europoslancov. Už viete, koho budete voliť alebo by sa vám ešte zišlo zlepšiť si prehľad? Na čo všetko dávate vlastne zvoleným kandidátom mandát? Aké sú úlohy europoslanca? Čo zmôžu naši europoslanci v mnohopočetnom Európskom parlamente? Zistite to na nedeľňajšej diskusii Café Európa s Monikou Beňovou (SMER-SD), Vladimírom Bilčíkom (SPOLU – OD), Richardom Sulíkom (SaS) a ďalšími. Moderuje Gabriela Kajtárová.

 • „Ako ďalej Bratislava?”

Nedeľa 5.5.2019 (17:20 – 18:20)

Bratislava má už nejaký ten čas nového primátora. Čo čaká Bratislavu pod jeho vedením? Aké zmeny sa už začali a čo sa ešte len plánuje? Pýtajte sa, čo vás zaujíma a dozviete sa viac od hostí poslednej diskusie Café Európa na Bratislavskom majálese 2019 – od primátora hlavného mesta SR Bratislavy Matúša Valla, predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Juraja Drobu, starostky mestskej časti Bratislava – Staré Mesto, Zuzany Aufrichtovej a vedúceho Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislava Mika. Diskusiu bude už tradične moderovať Michal Havran.  

Okrem diskusií môžu prísť návštevníci Bratislavského Majálesu na kus reči aj do európskeho stanu. Nebudú tam chýbať dôležité informácie o EÚ či zábavné súťaže. Atraktívny program je pripravený aj pre najmladších účastníkov podujatia.

Viac informácií o programe nájdete na Facebooku podujatia Bratislavský Majáles tu.

Oslavy Dňa Európy si pripomenieme aj počas našej Roadshow “Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ“

V rámci okružnej jazdy po Slovensku pod názvom ,,Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ" Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku a Kancelária Európskeho parlamentu postupne navštívia 17 okresných a krajských miest. Roadshow sa po prvýkrát predstaví už v piatok 26. apríla 2019 v Martine a skončí 22. mája 2019 v Krupine – presne 3 dni pred eurovoľbami.

Zástupcovia inštitúcií EÚ budú v rámci ciest po Slovensku diskutovať s obyvateľmi jednotlivých miest o tom, čo pre nich znamená členstvo v EÚ a o čom sa v eurovoľbách 25. mája vlastne rozhodne. Súčasťou programu na námestiach bude aj predstavenie dobrovoľníkov, aktivistov, programov určených pre mladých ľudí, ale tiež úspešných projektov, ktoré sa v regióne zrealizovali vďaka eurofondom, hoci mnohí ľudia o nich často nevedia. Pripravené sú súťaže, kvízy a o skvelú zábavu sa postarajú miestni umelci – vystúpia tanečníci, speváci či hudobníci zo základných umeleckých škôl, speváckych zborov, folklórnych súborov a regionálnych hudobných kapiel, ako aj hudobníci známi z televíznych obrazoviek.

Kde sa teda môžete s touto roadshow stretnúť?

 • 26.4. v Martine
 • 29.4. v Liptovskom Mikuláši
 • 30.4. v Bardejove
 • 30.4. v Prešove
 • 2.5. v Michalovciach
 • 3.5. v Košiciach - Deň Európy
 • 4.5. - 5.5. v Bratislave - Majáles
 • 6.5. v Žiline
 • 6.5. v Trnave
 • 7.5. v Novom Meste nad Váhom
 • 13.5. v Banskej Bystrici
 • 14.5. v Spišskej Novej Vsi
 • 16.5. v Nových Zámkoch
 • 17.5. v Nitre
 • 20.5. v Detve
 • 21.5. v Trenčíne
 • 22.5. v Krupine

Príďte sa presvedčiť, že zúčastniť sa volieb do Európskeho parlamentu má zmysel.

Viac informácií o programe nájdete na Facebooku Roadshow “Tentoraz idem voliť - Doma v EÚ“ tu.