Zastúpenie na Slovensku

Netradičné oslavy Dňa Európy sa blížia

/slovakia/file/70-v%C3%BDro%C4%8Die-schumanovej-deklar%C3%A1cie_sk70. výročie Schumanovej deklarácie

70. výročie Schumanovej deklarácie
70. výročie Schumanovej deklarácie

Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku aj tento rok pripravilo v spolupráci so svojimi partnermi oslavy Dňa Európy. Budú prebiehať od 9. mája a obsiahnu množstvo prevažne online podujatí a aktivít, no príde aj na umenie v bratislavských uliciach. Všetko za dodržania prísnych opatrení na spomalenie šírenia koronavírusu.    

Dátum: 
09/05/2020 - 09:00 - 01/06/2020 - 14:00

9. máj oslavujeme každý rok už tradične ako Deň Európy a súčasne aj ako výročie Schumanovej deklarácie, ktorá sa stala základom dnešnej zjednotenej Európy. Schumanova deklarácia tento rok oslávi okrúhle 70. výročie. Jedna z najvýznamnejších myšlienok, ktorú v nej vyjadril jej autor Robert Schuman ešte v roku 1950, zostáva stále aktuálna a v súčasnej kríze pandémie ochorenia COVID-19 zaznieva jej posolstvo dokonca ešte silnejšie: „Európa sa nestvorí naraz, alebo podľa jediného plánu. Bude postavená prostredníctvom konkrétnych úspechov, ktoré najprv vytvoria skutočnú solidaritu.” A práve európska solidarita je v súčasnej koronakríze významnou oporou Európanov. 

„Tohtoročná oslava Dňa Európy bude, pochopiteľne, iná. EÚ, podobne ako celý svet, čelí bezprecedentnej pandémii a nejde len o samotnú zdravotnícku krízu, ale aj o jej ekonomické dopady na život v Európe. Veci, ktoré sme považovali za samozrejmé a nedotknuteľné, zrazu neplatia – hranice sú takmer zatvorené, plánovať dovolenku mimo územie vlastného štátu zatiaľ nedáva príliš zmysel. Obávame sa o ekonomickú budúcnosť, pracovné miesta. Premýšľame či a kedy sa budeme môcť vrátiť k životnej úrovni, na akú sme boli zvyknutí. Myslím, že je veľmi ťažké uvažovať o inom, lepšom spôsobe na prekonanie týchto problémov, než využitím možností, ktoré nám dáva zjednotená Európa. Kríza nám ukázala a ukazuje, že niektoré veci môžu prísť nečakane. Môžu prekvapiť. A na všetko sa jednoducho pripraviť nedá. Súčasné okolnosti nám však každým dňom pripomínajú hodnotu európskej spolupráce a jednoty. Je úplne jasné, že návrat k normálnej situácii, pokiaľ by sa oň mal postarať každý sám, by trval oveľa dlhšie a jeho dopady by boli oveľa horšie. Myslím, že tohtoročný Deň Európy bude o uvedomení si toho, čo pre nás EÚ aj v takto ťažkých časoch znamená a ako veľmi nám pomáha. Myslím si, že nakoniec Únia z celej situácie tak, ako aj po iných krízach, vyjde silnejšia a lepšie pripravená. Deň Európy nebude bezstarostná či len veselá oslava ako po minulých rokoch. Bude oslavou hodnôt, ktoré nám EÚ garantuje a oslavou nádeje, ktorú nám dáva", uviedol vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku Ladislav Miko.

Slovensko je členským štátom EÚ už 16 rokov a Deň Európy je aj preň príležitosťou osláviť to, čo nám spoločná Európska únia prináša. Oslavuje teda mier, vzájomnú spoluprácu, solidaritu i mnohé vymoženosti, ktoré sa dotýkajú každodenného života všetkých Európanov. Patria k nim príležitosti plynúce z jednotného európskeho trhu, Schengenského priestoru, možností štúdia, cestovania a práce v zahraničí i množstvo ďalších. 

Oslavy Dňa Európy v réžii Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku prinesú tento rok šnúru rôznorodých podujatí. Nie všetky prebehnú v jeden deň, ale prinesú zaujímavé aktivity počas viacerých dní. V sobotu, v Deň Európy, pomôžu zjednotenú Európu osláviť umelci v bratislavských uliciach, ktorí potešia deti i dospelých svojimi umeleckými vystúpeniami. Obdivovať ich však ľudia budú môcť z pohodlia svojich balkónov či otvorením okien. Dodržia sa tak nutné hygienické opatrenia a zároveň bude mať každý zhora výborný výhľad na umelcov a ich výkony.     

V pondelok večer bude EÚ hlavnou témou populárneho pub-kvízu Múdry pondelok. Do kvízu sa zapoja tímy online zo všetkých častí Slovenska a kvíz sa bude dať sledovať i prostredníctvom živého prenosu. V utorok sa uskutoční špeciálne vydanie diskusie Café Európa, ktorá bude na tému „Od myšlienky európskeho architekta k dnešnej realite“ s podpredsedom Európskej komisie Marošom Šefčovičom, poslancami Európskeho parlamentu Martinom Hojsíkom a Ivanom Štefancom i vedúcim Zastúpenia Európskej komisie Ladislavom Mikom. Diskusia bude taktiež prenášaná prostredníctvom online živého prenosu. Streda opäť prinesie kontakt s umením, keďže sa uskutoční ďalší ročník obľúbenej Noci literatúry a Zastúpenie je jej hlavným partnerom. Noc literatúry bude možné sledovať na sociálnych sieťach v premiére po častiach alebo z archívu ako celok. V stredu 13. mája o 19.00 h. na facebookovej stránke Noc literatúry bude uverejnené prvé video s načítanou ukážkou. Nasledujúcich deväť dní si vždy v rovnakú hodinu na rovnakom mieste bude možné nájsť nové video s ďalšou ukážkou. Desať kníh európskych autorov si bude možné vypočuť aj v podcastoch Radia Devín. Množstvo zaujímavých aktivít v rámci osláv Dňa Európy prebieha aj na sociálnych sieťach.

Sledujte preto náš profil Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku na Facebooku, Instagrame, Twitteri či Youtube