breadcrumb.ecName

Bioplastika: boljša plastika za boljše okolje

  • 12 December 2014

Naš odnos do plastike je protisloven – všeč nam je njena priročnost, ne maramo pa njenega vpliva na okolje. PLASTiCE si prizadeva to spremeniti s spodbujanjem raziskav in razširjenosti ponudbe bioplastike, nove vrste embalaže, ki je biorazgradljiva ali v celoti izdelana iz obnovljivih virov.

Projekt PLASTiCE je dosleden spodbujevalec posredovanja nepristranskih informacij o bioplastiki, ki koristijo tako industriji kot potrošnikom na zadevnih domačih trgih. Prek sistema certificiranja, vzpostavljenega v okviru projekta, bo olajšano sodelovanje med nami in drugimi podjetji v državah, ki sodelujejo pri projektu.

Dr. Oliver Ehlert, produktni vodja, DIN CERTCO

Vpliv plastične embalaže na okolje je poguben. Narejena je iz fosilnih virov, zato se v postopku izdelave porabi znatna količina naravnih virov, poleg tega pa po prenehanju uporabe še stoletja ostaja na odlagališčih odpadkov.

Projekt PLASTiCE spodbuja zamenjevanje nekaterih od teh fosilnih virov s trajnostnimi, biorazgradljivimi ali obnovljivimi viri. V okviru projekta predstavljajo prednosti bioplastike po celotni vrednostni verigi v Srednji Evropi in tako spodbujajo uporabo plastike z boljšimi trajnostnimi značilnostmi. Končni rezultat aktivnosti na področjih od proizvodnje do upravljanja z odpadki je celovita integracija plastike v cikle naravnih materialov.

Informiranje in nasveti

Izziv pri doseganju tega cilja v Srednji Evropi je pomanjkanje informacij. Zato so v okviru projekta PLASTiCE na voljo nepristranske informacije o ključnih vprašanjih, kot so biorazgradljivost, standardizacija, certificiranje in sestavine bioproizvodov. Vsi dokumenti so na voljo v več jezikih na spletnem mestu projekta, na različnih družabnih medijih oziroma jih zadevne zainteresirane strani dobijo na neposrednih sestankih.

Za izboljšanje učinkovitosti teh prizadevanj smo v okviru projekta ustanovili transnacionalni svetovalni odbor za ustvarjanje obsežne in objektivne zbirke informacij, namenjene boljšemu razumevanja trajnostne plastike. Shema, imenovana „Bioplastika – Priložnost za prihodnost“, se osredotoča zlasti na priložnosti, ki jih bioplastika ponuja za vse segmente v vrednostni verigi.

Združevanje raziskovanja in industrije

Za zagotovitev uspešnosti projekta je ključnega pomena boljše sodelovanje med raziskovalnimi ustanovami in industrijo. Zato smo v okviru projekta vzpostavili celovito, obsežno podporo za raziskave in razvoj v industrijskih panogah, ki iščejo različne možnosti uporabe bioplastike. Rezultat tega sodelovanja je bila objava številnih študij primerov, ki olajšujejo uvid v možnosti širše uporabe bioplastike in lahko služijo kot osnova za prihodnje ukrepe. Pričakujemo, da bo ponudba embalaže iz bioplastike na podlagi teh ukrepov v bližnji prihodnosti vse večja.

Obseg celotne naložbe in evropska sredstva

Celotna naložba za projekt „PLASTiCE“ znaša 2 522 178 EUR, pri čemer je Evropski sklad za regionalni razvoj EU zagotovil 2 112 448,30 EUR prek operativnega programa „Srednja Evropa“ za programsko obdobje 2007–2013.