breadcrumb.ecName
sl Slovenščina

S pomočjo programa Interreg za alpski prostor partnerstva v alpskem prostoru ustvarjajo vrednost iz odpadkov.

  • 30 September 2021

Mestna in podeželska podjetja s pomočjo projekta AlpBioEco spreminjajo organske odpadke v proizvode za kozmetično nego, embalažo, pijačo itd. Njegovi partnerji so oblikovali modele za donosno uporabo zavržkov iz lokalne pridelave z MSP iz Avstrije, Francije, Italije, Nemčije in Slovenije. Projekt zagotavlja bolj trajnostno uporabo regionalnih virov in ustvarja nove priložnosti za kmetije, mala podjetja in lokalne skupnosti.

Projekt AlpBioEco je dokazal, da so tokovi stranskih proizvodov, ki se pogosto odvržejo, zanimivi z gospodarskega vidika in se lahko uporabijo kot material za nove proizvode

Christina Bauer, vodja vladnega urada dežele Salzburg

Podjetja v alpski regiji se spoprijesmajo z izzivi, ki izhajajo iz njenih geografskih značilnosti, lokalnega gospodarstva in globalizacije. 13 partnerjev projekta AlpBioEco je iskalo neizkoriščene priložnosti v vrednostnih verigah za jabolka, orehe, alpska zelišča in druge lokalne pridelke. Posebno pozornost so namenili tokovom stranskih proizvodov, kot so jabolčne tropine ali orehova oljna pogača, tj. odpadek, ki ostane po stiskanju soka ali olja.

V okviru projekta AlpBioEco je nastalo s edem poslovnih modelov, ki jih MSP lahko uporabijo pri razvoju in trženju ekoinovacij, s tem pa prispevajo k bolj konkurenčnemu in krožnemu lokalnemu gospodarstvu. S projektom se je ustvarila tudi regionalna in medregionalna mreža akterjev iz mest in s podeželja, da bi se spodbujale trajnostne inovacije in zagotovila podpora podjetnikom.

Odprte inovacije

Zamisli so nastajale v okviru 22 inovacijskih delavnic, na katerih so sodelovali kmetje, podjetja, univerze, lokalne institucije in državljani. 182 udeležencev je predstavilo več kot 400 zamisli o proizvodih na biološki osnovi. Strokovnjaki so iz teh zamisli oblikovali 26 osnutkov poslovnih modelov.

V okviru projekta je bilo nato preskušenih sedem najobetavnejših modelov, pri čemer so sodelovali MSP in strokovnjaki, rezultat pa so bili uspešni, na primer kozmetični, proizvodi, izdelani iz ostankov pri predelavi sadja in zelišč.

Projekt lahko pomaga izboljšati lokalno prehrano, omejiti emisije iz odpadnih virov in zagotoviti trajnostne nove materiale. Na primer, oljna pogača, ki nastane pri proizvodnji orehovega olja, predstavlja polovico orehov po teži, iz česar lahko MSP izdelajo namaz, bogat s hranili in beljakovinami. Model za proizvodnjo embalaže iz ostankov jabolk bi lahko prispeval alternativo plastičnim proizvodom.

Zagon ekoloških proizvodov

Publikacije, najnovejše novice in oddaje v družbenih medijih ter dogodki, kot je zaključna virtualna javna konferenca AlpBioEco, ki je potekala februarja 2021, podpirajo razvoj proizvodov, obenem pa tudi pomagajo ozaveščati o potencialu biogospodarstva v alpski regiji.

Gospodarske zbornice, NVO, univerze in druge organizacije, ki sodelujejo v projektu AlpBioEco, še naprej nudijo podporo MSP pri oblikovanju zamisli na biološki osnovi. Smernice so na voljo v okviru poslovnih modelov projekta in načrta analize na spletišču projekta.

Metoda AlpBioEco se lahko uporabi na številnih različnih geografskih območjih in pri različnih materialih. Da bi podprli ta potencial, projektni partnerji načrtujejo nadaljevalni projekt, da bi rezultate projekta AlpBioEco uporabili v večjem obsegu.

Znotraj alpske regije je bil ustanovljen svetovalni odbor, ki odloča o tem, kako zagotoviti boljšo podporo MSP, ki razvijajo ekološke inovacije.

Upravičenci

„Projekt AlpBioEco mi je pomagal poiskati rešitev za ponovno ovrednotenje odpadkov jabolk. Razvili smo inovativen polizdelek za proizvodnjo naravne kozmetike na osnovi jabolka. Nedavno sem ustanovil zagonsko podjetje, oktobra 2021 pa bomo našo kozmetiko predstavili na trgu.“

 – Lorenzo Picco, 26 let, lastnik, kmetijsko podjetje Magnarosa, Italija  

„Sem zeliščarka in proizvajalka in sorodni vrednostni verigi za orehe in jabolka sta mi dali nove zamisli in spodbude. Odlično zamisel sem dobila na področju kozmetike in upam, da jo bom lahko kmalu vključila v svoj portfelj proizvodov. Sodelovanje v projektu je preseglo vsa moja pričakovanja.“

 – Jana Bergant, lastnica, Bonistra d.o.o, Slovenija

Celotna naložba in sredstva EU 

Celotna naložba v projekt „Potencial biogospodarstva v alpskem prostoru v okviru projekta AlpBioEco“ znaša 2 141 960 EUR, od česar Evropski sklad za regionalni razvoj EU prispeva 1 820 666 EUR iz operativnega programa „Alpski prostor“ za programsko obdobje 2014–2020. Naložba sodi pod prednostno nalogo „Inovativen alpski prostor“.