breadcrumb.ecName

BIOCOMPACK-CE: močnejše poslovno-raziskovalne povezave za spodbujanje biološko razgradljive embalaže v srednji Evropi

  • 22 June 2020

Projekt BioComPack-CE, ki ga je financirala EU, je vključeval partnerje iz šestih srednjeevropskih držav – Hrvaške, Madžarske, Italije, Poljske, Slovaške in Slovenije – ter je z ustvarjanjem sinergij med podjetji in raziskavami spodbujal podjetja k uporabi biorazgradljive papirne in plastične embalaže. Storitev za podporo podjetjem je bila testirana in izpopolnjena med pilotnimi ukrepi v 21 podjetjih. Ustanovljen je bil Transnacionalni center za biokompozitno embalažo (TBPC) – mreža strokovnjakov za trajnostno embalažo iz celotne vrednostne verige papirja in plastike.

Srednja Evropa ima veliko tehničnega in proizvodnega strokovnega znanja, vendar ne uporablja veliko trajnostnih izdelkov. Zaostaja za zahodno Evropo, zato smo želeli podpreti večjo uporabo in združiti to strokovno znanje.

Andrej Kržan, koordinator projekta BioComPack-CE, Kemijski inštitut

Interreg skrbi za bolj zeleno Evropo: strategija projekta BioComPack-CE za srednjo Evropo za razvoj vrednostne verige papirne in bioplastične embalaže ter njegov priročnik o trajnostnem oblikovanju papirne in plastične embalaže sta namenjena navdihovanju podjetij, da ocenijo priložnosti za uvedbo inovativnih rešitev na področju embalaže in se za pomoč obrnejo na TBPC.

Storitev poslovne podpore vključuje orodja za pomoč podjetjem pri ocenjevanju tehnološke in ekonomske izvedljivosti ob uporabi okolju prijazne embalaže ter pravni okvir.

Zbrani so bili dokumenti, ki zagotavljajo pregled in analizo vrednostne verige papirja in plastike, ter študije primerov, scenariji in poročila držav iz pilotnih ukrepov. Vsi viri so na voljo na platformi TBPC.

Možnosti sinergije

V EU papir/karton in plastika letno ustvarijo več kot 30 milijonov oziroma 15 milijonov ton odpadne embalaže – več kot kateri koli drug material. Mikroplastika v recikliranem papirju, sekundarnih materialih in kompostu postaja velika težava.

To težavo bi lahko rešile velike možnosti za sinergijo na področju papirne in bioplastične embalaže med podjetji in raziskavami v srednji Evropi. Toda regija trpi zaradi nizke ravni ozaveščenosti glede bioplastike med proizvajalci papirne embalaže, težnje med organizacijami za podporo podjetjem, ki se osredotočajo samo na plastiko ali papir, ter pomanjkanja skupnih strategij in orodij za pomoč MSP pri uvajanju novih metod.

Razširjene mreže

Projekt BioComPack-CE je izkoristil te možnosti sinergije z vključevanjem številnih zainteresiranih strani, kot so industrijski grozdi in poslovna združenja. To je omogočilo ciljanje na regionalna področja specializacije in pospešilo prenos tehnologije.

Pilotni ukrepi so številnim ljudem izpostavili vprašanja trajnostne embalaže in več podjetjem omogočili izvajanje sprememb. Usposabljanje za MSP in poslovne mreže je razširilo doseg projekta in okrepilo sodelovanje med podjetji in ustanovami za raziskave in razvoj. S sprejetjem strategije projekta se je strinjalo 22 organizacij.

Mreža TBPC je podobno široko zasnovana zahvaljujoč medsektorskemu pristopu projekta BioComPack-CE. Člani prihajajo iz raziskovalnih ustanov, sektorjev za ravnanje z embalažo in odpadki ter podpornih organizacij, kot so gospodarske zbornice in grozdi.

Vzpostavljene so tudi povezave z regionalnimi in evropskimi poslovnimi in inovacijskimi mrežami. TBPC bo zagotovil, da se ohranijo povezave med podjetji in raziskavami, ki jih spodbuja projekt BioComPack-CE, kar bo privedlo k ustvarjanju nadaljnjih embalažnih rešitev na področju krožnega gospodarstva.

Celotna naložba in sredstva EU 

Celotna naložba projekta „BioComPack-CE“ znaša 1 950 010 EUR, od česar Evropski sklad za regionalni razvoj EU prispeva 1 635 752 EUR iz operativnega programa Interreg „Srednja Evropa“ za programsko obdobje 2014–2020. Naložba spada pod prednostno nalogo „Varstvo okolja in učinkovitost virov“.