breadcrumb.ecName

Argumenti za skupno kohezijsko politiko

  • 16 October 2017
Argumenti za skupno kohezijsko politiko

Kohezijska politika, ki vključuje vse regije – od najmočnejših do najšibkejših –, je bistvenega pomena za uspeh Evropske unije. Regije Evrope tvorijo hrbtenico Evropske unije s političnega, gospodarskega, socialnega in kulturnega vidika. Trajna močna podpora regijam po letu 2020 je torej bistvenega pomena za uspeh Evrope. Evropski strukturni in investicijski skladi (skladi ESI) nam omogočajo, da ustvarimo pravi zagon in povečamo naložbe. S sp

Kohezijska politika, ki vključuje vse regije – od najmočnejših do najšibkejših –, je bistvenega pomena za uspeh Evropske unije.

Regije Evrope tvorijo hrbtenico Evropske unije s političnega, gospodarskega, socialnega in kulturnega vidika. Trajna močna podpora regijam po letu 2020 je torej bistvenega pomena za uspeh Evrope. Evropski strukturni in investicijski skladi (skladi ESI) nam omogočajo, da ustvarimo pravi zagon in povečamo naložbe. S spodbujanjem sodelovanja pa tudi zagotavljajo, da je Evropa pomembna in dostopna za državljane.

Bavarska že od samih začetkov oblikuje svoja stališča o reformi skladov ESI, ki se bo začela po letu 2020. Naš glavni cilj, ki si ga delimo z drugimi regijami Evrope, je ohraniti ustrezno raven skladov ESI za vse evropske regije. To zlasti velja za razvitejše regije, kot je Bavarska, da bi njihova močnejša regionalna odličnost še naprej prinašala koristi slabše razvitim sosedam s povečanim povpraševanjem in večjo dodano vrednostjo. Skupna evropska politika podpore Evropo povezuje, namesto da bi jo delila na „dajalce“ in „prejemnike“.

Močna regija, kot je Bavarska, pa pomeni tudi veliko več kot le hitro razvijajoče se kraje in mesta. Okraji, ki mejijo na Češko republiko, so del strukturno šibkejših območij, kar jih uvršča med prednostna območja za posredovanje Evropskega sklada za regionalni razvoj.

Regionalna politika EU je za nas tako pomembna zato, ker neposredno vpliva na prebivalce Bavarske in drugih evropskih regij. Številni projekti na Bavarskem se lahko izvedejo samo s pomočjo skladov EU. Skladi ESI v nasprotju s kratkoročnimi mehanizmi za obvladovanje krize zagotavljajo dolgoročna sredstva skozi celotno obdobje financiranja, pri čemer se sredstva in viri določijo vnaprej. S tem se omogoči visoka stopnja načrtovanja in finančne varnosti. Možno pa je tudi uresničenje pomembnih vseevropskih ciljev, ki ne prinašajo nujno „hitrih zmag“, temveč zahtevajo dolgoročno politično vztrajnost. Dolgoročnih in trajnostnih skladov ESI, ki temeljijo na nepovratnih sredstvih, ne bi smeli nadomestiti selektivni, kratkoročni instrumenti financiranja, temveč bi bilo treba ohraniti njihovo strateško, skupno in v rezultate usmerjeno strukturo financiranja projektov.

Geslo Evrope po letu 2020 se mora glasiti: „Gradimo mostove, ne zidov“. Sodelovati morajo vse strani, ne da bi se ustvarjale nepotrebne ločnice. Za to je potrebno še močnejše čezmejno sodelovanje. Programi Interreg so prispevali k povezovanju Evrope, čemur ni mogoče oporekati. Sodelovanje s sosedami lokalnim prebivalcem jasno prikazuje dodano vrednost stabilne Evrope – obmejna območja preteklosti so postala shajališča prihodnosti.

Okrepiti bi bilo treba tudi nove pristope politike, kot so makroregionalne strategije, ter ustvariti dodatne sinergije v čeznacionalnih programih EU. Bavarska se kot predsedujoča regija strategije EU za alpsko regijo (EUSALP) zavzema za okrepitev makroregionalnih strategij EU po letu 2020. Močno se zavzema tudi za omejitev birokratskega bremena na področju politike financiranja ter s tem za okrepitev samozadostnosti, pri čemer zagotavlja, da regionalna pomoč ohrani svojo dodano vrednost.

Evropska kohezijska politika je pravi izraz evropske solidarnosti, kjer močnejši podpirajo šibkejše. Bavarska to razume in ceni. Tudi sama je namreč izkusila solidarnost drugih na svoji poti od kmetijske dežele do dežele inovacij. Bavarska podjetja danes sodelujejo s partnerji iz vse Evrope. Strateška evropska regionalna politika zato zajema vse evropske regije, vključno z razvitejšimi. Samo tako lahko okrepimo socialno in regionalno kohezijo znotraj držav članic in med njimi ter obenem podpremo gospodarski uspeh vseh regij. Ko to dosežemo in ko lokalni prebivalci izkusijo dejanske uspehe evropskega sodelovanja, bodo državljani lahko ponovno zaupali v EU. 

BEATE MERK

Državna ministrica za evropske zadeve in regionalne odnose Bavarske

Panorama 62: Boosting innovation across the regions