Nová diaľnica zlepšuje spojenie Slovenska so susednými krajinami

Momentálne je vo výstavbe prvý úsek novej diaľnice D3, ktorá má spájať mesto Žilinu na severovýchode Slovenska s Českou republikou a Poľskom.

Ďalšie nástroje

 

Tento nový štvorprúdový úsek diaľnice D3, ktorý je súčasťou širšieho projektu prepojenia Slovenska a Českej republiky s Poľskom, bude merať približne 6,85 kilometra (km). Povedie z okrajovej časti obce Hričovské Podhradie v žilinskom regióne Slovenska až na predmestie Žiliny, kde bude končiť.

Nový úsek bude zároveň slúžiť ako cestný privádzač na diaľnicu D1, ktorá momentálne spája Žilinu s Bratislavou, hlavným mestom Slovenskej republiky. Očakáva sa, že dokončený úsek prispeje k lepšiemu spojeniu a vyššej bezpečnosti na cestách pre zhruba 696 000 ľudí v regióne.

Lepší prístup pre medzinárodnú premávku

Slovensko, ktoré sa nachádza v strede Európy, je významnou tranzitnou krajinou. Kvalitnejšie cestné siete ešte viac urýchlia prístup do krajiny, ako aj z nej a v rámci nej. Tento nový úsek diaľnice je mimoriadne dôležitý nielen pre samotný región, ale pre celú krajinu, pretože je tranzitnou cestou spájajúcou Žilinu s hraničným prechodom Skalité na hranici s Poľskom.

Výstavba úseku diaľnice D3 zároveň zlepší životné podmienky obyvateľov žijúcich v danom regióne, zvýši možnosti rozvoja turizmu a umožní oveľa lepší prístup do všetkých významných priemyselných a administratívnych centier a hraničných bodov.

Cestné poplatky

Tak ako v prípade všetkých štyroch diaľnic na Slovensku, aj na diaľnici D3 a na tomto novom úseku sa bude vyberať diaľničné mýto. Na začiatku sa platba bude vzťahovať iba na nákladnú dopravu, pre osobnú dopravu začne mýtny systém platiť až od roku 2013.

Termín návrhu

23/10/2012