breadcrumb.ecName

Jarný balík európskeho semestra: odporúčania pre koordinovanú reakciu na pandémiu koronavírusu

  • 20 May 2020
Jarný balík európskeho semestra: odporúčania pre koordinovanú reakciu na pandémiu koronavírusu

Komisia dnes predložila návrh odporúčaní pre jednotlivé krajiny, v ktorých všetkým členským štátom EÚ poskytla usmernenia pre hospodárske politiky v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Zamerala sa v nich na najnaliehavejšie výzvy, ktoré pandémia priniesla, ako aj na opätovné naštartovanie udržateľného rastu. Tieto odporúčania sa od

Komisia dnes predložila návrh odporúčaní pre jednotlivé krajiny, v ktorých všetkým členským štátom EÚ poskytla usmernenia pre hospodárske politiky v súvislosti s pandémiou koronavírusu. Zamerala sa v nich na najnaliehavejšie výzvy, ktoré pandémia priniesla, ako aj na opätovné naštartovanie udržateľného rastu.

Tieto odporúčania sa odvíjajú okolo dvoch základných cieľov: z krátkodobého hľadiska ide o zmiernenie vážnych negatívnych sociálno-ekonomických dôsledkov pandémie koronavírusu a z krátkodobého až strednodobého hľadiska o dosiahnutie udržateľného a inkluzívneho rastu, ktorý uľahčuje zelenú a digitálnu transformáciu.

Balík európskeho semestra s novým zameraním

ročnej stratégii udržateľného rastu načrtla Komisia stratégiu rastu založenú na podpore konkurencieschopnej udržateľnosti, ktorá povedie k vytvoreniu hospodárstva v prospech ľudí a planéty. Po vypuknutí krízy spôsobenej koronavírusom je táto stratégia i naďalej nanajvýš dôležitá. Odporúčania sa vzťahujú na štyri dimenzie konkurencieschopnej udržateľnosti – stabilitu, spravodlivosť, environmentálnu udržateľnosť a konkurencieschopnosť – a zároveň kladú osobitný dôraz na zdravie. V odporúčaniach je zohľadnený aj záväzok Komisie začleniť do európskeho semestra ciele OSN v oblasti udržateľného rozvoja, keďže ponúkajú integrovaný rámec, ktorého súčasťou sú otázky verejného zdravia či sociálne, environmentálne a hospodárske aspekty.

Odporúčania sa týkajú takých oblastí, ako sú investície do verejného zdravia a odolnosti sektora zdravotníctva, zachovanie zamestnanosti prostredníctvom podpory príjmu dotknutých pracovníkov, investície do ľudí a zručností, podpora podnikateľského sektora (najmä malých a stredných podnikov) a opatrenia proti agresívnemu daňovému plánovaniu a praniu špinavých peňazí. Oživenie musí ísť ruka v ruke s investíciami, aby sa charakter hospodárstva EÚ prispôsobil digitálnej a zelenej transformácii.

Fiškálne odporúčania pre jednotlivé krajiny sú tento rok kvalitatívne a odchyľujú sa od rozpočtových požiadaviek, ktoré by sa uplatňovali za bežných okolností. Zohľadňujú aktiváciu všeobecnej únikovej doložky, pričom členským štátom odporúčajú, aby prijali všetky potrebné opatrenia na účinné riešenie pandémie, zachovanie hospodárstva a podporu následného oživenia. Ak to hospodárske podmienky umožnia, fiškálne politiky by sa mali zamerať na dosiahnutie obozretných strednodobých fiškálnych pozícií a zabezpečenie udržateľnosti dlhu a zároveň na zvyšovanie investícií.

Monitorovanie fiškálneho vývoja

Komisia zároveň prijala správy podľa článku 126 ods. 3 Zmluvy o fungovaní EÚ pre všetky členské štáty okrem Rumunska, na ktoré sa už vzťahuje nápravná časť paktu.

Komisia je povinná vypracovať tieto správy pre tie členské štáty, ktoré predpokladajú, že v roku 2020 prekročia z dôvodov súvisiacich s koronavírusom 3 % limit stanovený pre deficit alebo v prípade ktorých takýto vývoj predpovedá Komisia. V správach pre Francúzsko, Belgicko, Cyprus, Grécko, Taliansko a Španielsko sa na základe potvrdených údajov overených Eurostatom zároveň hodnotí, ako tieto členské štáty dodržali v roku 2019 dlhové kritérium.

Tieto správy zohľadňujú negatívny vplyv pandémie koronavírusu na verejné financie jednotlivých štátov. Vzhľadom na mimoriadnu neistotu spôsobenú nevídanými makroekonomickými a fiškálnymi dôsledkami pandémie sa Komisia domnieva, že v tejto kritickej chvíli by sa nemalo prijať rozhodnutie o tom, či by sa mal na členské štáty vzťahovať postup, ktorý sa uplatňuje pri nadmernom deficite.

Ďalšie kroky

Koordinovaná európska hospodárska reakcia má zásadný význam z hľadiska oživenia hospodárskej činnosti, zmierňovania škôd na hospodárskej a sociálnej štruktúre či z hľadiska znižovania rozdielov a nerovnováh. Európsky semester pre koordináciu hospodárskych politík a politík zamestnanosti je preto kľúčovým prvkom stratégie oživenia.

Komisia v tejto súvislosti vyzýva Radu, aby schválila tieto odporúčania pre jednotlivé krajiny. Zároveň vyzýva členské štáty, aby uvedené odporúčania v plnom rozsahu a včas vykonali. 

Správy o dohľade nad Gréckom, Španielskom a Cyprom

Komisia prijala šiestu správu o sprísnenom dohľade nad Gréckom. V správe dospela k záveru, že vzhľadom na mimoriadne okolnosti spôsobené šírením koronavírusu prijalo Grécko opatrenia potrebné na dosiahnutie svojich konkrétnych reformných záväzkov.

Komisia prijala aj správy o dohľade nad Španielskom a Cyprom po ukončení programu.

Ďalšie informácie