breadcrumb.ecName
pl Polski

Budowa nowych linii elektroenergetycznych w północnej Polsce

  • 20 February 2020

Dwie dwutorowe linie elektroenergetyczne 400 kV o szacowanej łącznej długości 377,86 km, które powstaną na terenie Pomorza i Pomorza Zachodniego, połączą stacje Gdańsk Przyjaźń i Żydowo Kierzkowo oraz Żydowo Kierzkowo i Słupsk. Projekt ten zakłada również budowę dwóch stacji 400/110 kV: Gdańsk Przyjaźń oraz Żydowo Kierzkowo.

Stacja Gdańsk Przyjaźń powstanie w miejscowości Przyjaźń (gmina Żukowo) na terenie województwa pomorskiego, natomiast stacja Żydowo Kierzkowo – w Polanowie w województwie zachodniopomorskim.

Prace przygotowawcze i budowlane

Budowę poprzedziły czynności przygotowawcze, takie jak sporządzenie ekspertyz oraz opinii prawnych i finansowych, a także skompletowanie dokumentacji w celu uzyskania pozytywnych decyzji administracyjnych oraz zezwoleń na budowę i eksploatację infrastruktury. Obejmowały one również wykup działek pod inwestycję oraz sporządzenie i przedstawienie projektów.

Główne prace oficjalnie ruszyły w 2015 roku. Aby odpowiednio przygotować teren, w pierwszej kolejności zbudowano drogi dojazdowe i przestrzeń manewrową, przeprowadzono wycinkę drzew i krzewów oraz rozbiórkę dotychczasowej infrastruktury sieciowej. Etap budowy obejmował szereg prac, takich jak wykonanie fundamentów, wznoszenie słupów i montaż przewodów, w związku z czym dodatkową korzyścią z realizacji projektu było utworzenie wielu nowych miejsc pracy.

Kolejnym etapem inwestycji jest zakup i instalacja istotnych elementów takich jak transformatory i części zamienne, a także modernizacja innych stacji, niezbędna do podłączenia nowej infrastruktury do sieci. Przed uruchomieniem linie zostaną poddane specjalnym testom, które wykażą, czy są one gotowe do eksploatacji. Inwestycja znajduje się obecnie na bardzo zaawansowanym etapie – ukończono już 95 % prac.

Niskoemisyjność i bezpieczeństwo dostaw energii

Budowana struktura sieciowa wraz ze stacjami w efekcie ma pozwolić na podłączenie planowanych farm wiatrowych morskich Baltica oraz Bałtyk Środkowy oraz farmy wiatrowej Biały Bór, a tym samym umożliwić pozyskiwanie energii ze źródeł odnawialnych. Szacuje się, że pozwoli to na uzyskanie dodatkowych 885 megawatów zdolności wytwórczej z OZE. Dzięki temu projekt przyczyni się do obniżenia emisji zanieczyszczeń z sektora energetycznego opartego na paliwach kopalnych i zachęci do dalszych inwestycji w farmy wiatrowe, co może mieć pozytywny wpływ na rozwój gospodarczy regionu.

Co więcej, realizacja projektu poprawi bezpieczeństwo dostaw energii w województwach pomorskim i zachodniopomorskim poprzez zwiększenie wydajności i niezawodności sieci przesyłowych i dystrybucyjnych oraz zapobieganie stratom sieciowym. W konsekwencji lepsza wydajność nowych linii pomoże obniżyć koszty eksploatacji i konserwacji. Należy dodać, że przesył energii na tym obszarze będzie kontynuowany za pomocą nowych linii, zaś stare linie 220 kV zostaną wyłączone z eksploatacji na czas niezbędnych prac modernizacyjnych.

 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Budowa linii Gdańsk Przyjaźń – Żydowo Kierzkowo – Słupsk wraz z budową stacji w tym ciągu liniowym” wyniosła 237 663 726 EUR, przy czym wkład Funduszu Spójności UE o wartości 54 106 523 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Zmniejszenie emisyjności gospodarki”.