Zmodernizowany tabor tramwajowy zrewitalizuje miejski transport publiczny

Poznań wprowadza 45 nowoczesnych tramwajów przegubowych do swojego systemu transportu miejskiego. Nowe pojazdy zastąpią 60 starszych tramwajów i zapewnią oszczędność czasu i kosztów eksploatacji. Będą one niskopodłogowe, a zatem wygodniejsze dla pasażerów.

Inne narzędzia

 

Pierwszy z nowych pojazdów został dostarczony w połowie 2011 r. Wszystkie tramwaje miały być gotowe na początek Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej 2012, jako że Poznań był jednym z miast-organizatorów imprezy.

Nowe tramwaje i wyposażenie zajezdni

Projekt realizowany jest w Poznaniu, stolicy województwa wielkopolskiego, w zachodnio-środkowej Polsce. Jest to piąte miasto w kraju pod względem liczby ludności – samo miasto zamieszkuje około 556 000 osób, wraz z obszarami podmiejskimi liczba mieszkańców wynosi 868 000 osób.

Oprócz 45 nowych tramwajów, w projekcie uwzględniono dostawę specjalistycznego wyposażenia zajezdni, między innymi części zamiennych i materiałów do regularnej konserwacji. Jest to niezbędne, by nowy poznański tabor tramwajowy funkcjonował bezproblemowo i wydajnie.

Nowe tramwaje mają ok. 30 m długości i 2,4 m szerokości i mieszczą 230 pasażerów każdy. Są w pełni klimatyzowane, przegubowe i jeżdżą po szynach standardowej szerokości. Tabor ten zastąpi 59 starszych tramwajów miejskich.

Szybsze, cichsze, łatwiej dostępne

W porównaniu do starego taboru, nowe tramwaje oferują liczne korzyści. Oprócz zużycia prądu mniejszego o 5 %, każdy z tramwajów generuje o ok. 12 dB mniej hałasu. Niskie podłogi tramwajów umożliwią także szybsze wsiadanie i wysiadanie z pojazdu, w porównaniu z tramwajami wysokopodłogowymi, co oznacza, że tramwaje te będą się mogły krócej zatrzymywać na poszczególnych przystankach.

Głównymi beneficjentami projektu są mieszkańcy Poznania i przyjezdni. Przewiduje się, że w 2013 r. z miejskiego transportu publicznego skorzysta 46,4 mln osób.

Ponieważ nowe tramwaje będą wygodniejsze i szybsze od starszych modeli, przewiduje się, że część kierowców zdecyduje się przesiąść do transportu miejskiego. Niskie podłogi docenią także osoby starsze, rodziny z dziećmi oraz niepełnosprawni.

Nowe tramwaje będą utrzymywane przez beneficjenta projektu, Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu.

Data projektu

23/10/2012