Nowa droga zwiększy płynność ruchu w województwie śląskim

Projekt budowy nowego, liczącego 5,75 km odcinka miejskiej drogi ekspresowej pomiędzy Katowicami a Gliwicami na Śląsku, określanej nazwą Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ), zwiększy płynność ruchu i poprawi bezpieczeństwo podróżujących tą trasą. Z nowego odcinka będą mogły bezpłatnie korzystać osoby zmotoryzowane, omijając biegnącą w pobliżu autostradę A4.

Inne narzędzia

 

Inwestycja ta wchodzi w skład większego projektu modernizacji DTŚ na odcinku 31 km ― przebudowę pierwszych 20 km drogi już zakończono. Prace nad pozostałymi odcinkami DTŚ Zachód podzielono na dwa projekty. Jednym z nich jest niniejsza inwestycja. (Realizację odcinka końcowego zapisano w osobnym wniosku, którego rozpatrzenie zaplanowano na rok 2012).

Niniejszy projekt dotyczy budowy dwóch trzypasmowych jezdni od ul. Kujawskiej do autostrady A1 oraz dwóch trzypasmowych jezdni od węzła przy autostradzie do węzła Charles’a de Gaulle’a w Zabrzu. Na drugim odcinku zostanie wydzielony pas awaryjny.


Złożone prace budowlane


Projektowana trasa, mająca początek w Zabrzu, zostanie poprowadzona nad niewielką rzeką, torami kolejowymi i nad autostradą A1. W Gliwicach przetnie obszar zalewowy. W związku z tym drogę należy poprowadzić przez wiadukt ― w ramach projektu zostanie postawiony jeden lub dwa takie obiekty. Przekroczenie innych dróg, torów kolejowych i rzeki będzie możliwe po wzniesieniu kilku mostów. W celu połączenia DTŚ z ul. Roosevelta w Zabrzu zostanie zbudowane rondo, a pod ul. Jaskółczą zaplanowano wykopanie tunelu.

Plan projektu obejmuje następujące prace: budowa wiaduktu, chodników i ścieżek rowerowych, systemu oświetlenia, kanalizacji burzowej i ekranów akustycznych obniżających poziom hałasu oraz zastosowanie rozwiązań zapewniających ochronę środowiska. Realizacja tej inwestycji wiąże się z wycinką niektórych drzew i rozbiórką położonych na niej składników. Zwierzęta żyjące w lasach nieopodal Zabrza będą mogły przemieszczać się pod jednym z wiaduktów wznoszonych w ramach projektu.

Nowo położona trasa uzyska status drogi wojewódzkiej i będzie zarządzana przez samorząd województwa śląskiego. Władaniem jej poszczególnych odcinków zajmą się jednak gminy, przez które zostaną one poprowadzone. W okresie 24 miesięcy realizacji projektu zaplanowano utworzenie prawdopodobnie 1294 miejsc pracy, w fazie eksploatacyjnej natomiast dziewięć kolejnych stanowisk.

Łączna wysokość budżetu i środki finansowania z UE


Łączny budżet projektu o nazwie „Kontynuacja budowy międzyregionalnej drogi szybkiego ruchu DTŚ Zachód Zabrze-Gliwice, podprojekt 2, odcinki Z3 i Z4 w Zabrzu oraz G1 w Gliwicach” wynosi 128 204 515 euro, z czego 76 544 048 euro zostanie wyasygnowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w okresie programowania 2007-2013.

Data projektu

23/01/2013