Nowy projekt transportowy INTERFACE w regionie południowego Bałtyku

Projekty INTERFACE i towarzyszący mu INTERFACE PLUS pozwoliły usprawnić współpracę terytorialną w zakresie transportu w regionie południowego Bałtyku przez koordynację działań lokalnych władz, portów, operatorów promów i organizacji turystycznych w celu poprawy połączeń transgranicznych. Udało się połączyć różne środki transportu we wspólnym systemie, opracowano połączenia i poprawiono jakość usług dla pasażerów pieszych na promach.

Inne narzędzia

 
Orkiestra filharmonii rostockiej na ceremonii uruchomienia systemu biletowego InterCombi (c) Andreas Schubert, miasto hanzeatyckie Rostock Orkiestra filharmonii rostockiej na ceremonii uruchomienia systemu biletowego InterCombi (c) Andreas Schubert, miasto hanzeatyckie Rostock

" Lubię podróżować… Zwłaszcza do Danii i Szwecji. Pamiętam czasy, gdy promów było bardzo mało, i bardzo mnie cieszy poprawa usług i infrastruktury dla pasażerów pieszych. Teraz podróżuje się łatwiej i wygodniej, a nowy bilet InterCombi naprawdę się sprawdza. Mogę podróżować o wiele wygodniej. "

Tilman Schubert, mieszkaniec Rostocku, który często podróżuje między państwami

Kupując bilet InterCombi, piesi podróżni mogą poruszać się między miastami Rostock (Niemcy) i Nykøbing (Dania) autobusami i promami obsługiwanymi przez różnych operatorów. W okresie projektowym kupiono około 10 000 takich biletów. W witrynie intercombi-ticket.de, dostępnej w językach duńskim, niemieckim i angielskim, pasażerowie mogą sprawdzić rozkłady jazdy i rezerwować bilety na dwie godziny przed odjazdem/wypłynięciem.

Pierwszy taki rozkład jazdy

Projekt INTERFACE PLUS pozwolił rozwiązać problem zbierania, wymiany i integracji danych w czasie rzeczywistym dla różnych środków transportu, operatorów i krajów. Teraz jest to możliwe dzięki specjalnej centrali wymiany informacji między Niemcami i Danią. Dane te są używane do obsługi rozkładów jazdy i informacji podróżnej. Projekt pozwolił też zintegrować dane z duńskiego portu w Gedser z niemieckim systemem rozkładu jazdy i na odwrót — dane z niemieckiego portu w Rostock z systemem duńskim.

Projekt INTERFACE umożliwił wprowadzenie pierwszego w Europie transgranicznego rozkładu jazdy obejmującego różne środki transportu. Można wyświetlić prognozowane czasy kursowania komunikacji publicznej w Niemczech z około godzinnym wyprzedzeniem i z około sześciogodzinnym dla promów Scandlines.

Informacja promowa w czasie rzeczywistym

W ramach projektu INTERFACE PLUS powstał system informacji o promach, który działa w czasie rzeczywistym i nie zakłóca pracy urządzeń pokładowych. Łączy on dane systemowe z mechanizmu automatycznej identyfikacji z analizą tras i warunków pogodowych i na tej podstawie wyświetla dokładne prognozy. Rozbudowano również serwer DFInet opracowany dla systemu transportu publicznego w Rostocku, by połączyć funkcje czasu rzeczywistego z informacjami o połączeniach.

Przeprowadzono analizę ewentualnego przywrócenia połączeń pasażerskich (zawieszonych w 2011 r.) między Darłowem i Ustką w Polsce oraz miejscowością Nexø na wyspie Bornholm. Wykonano badanie rynku, przedstawiono plan połączeń promowych, przeanalizowano scenariusze finansowania ze środków publicznych oraz aspekty prawne i obliczono zyski i straty. Projekt pozwolił przywrócić szlak komunikacyjny Darłowo-Bornholm.

W ramach projektu powstał jeszcze portal internetowy portlink.eu z informacjami o transporcie publicznym między terminalami promowymi i centrami miast, który obecnie obejmuje 15 destynacji. Po wybraniu portu wyświetla się interaktywna mapa ze szczegółami tras i odległościami między terminalem promu a przystankami komunikacji publicznej, a także informacjami, takimi jak nazwy operatorów, rozkłady jazdy, obsługiwane waluty, ceny, odległości, czas przejazdu, przystanki i dostęp do osób o ograniczonej mobilności.


Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w projektach „INTERFACE i INTERFACE PLUS” wyniosła 4 381 925 EUR, z czego 3 510 695 EUR pochodziło z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu operacyjnego „Południowy Bałtyk” w okresie programowania 2007–2013.


Data projektu

15/09/2015