Nowe centrum muzyczne w Katowicach

W Katowicach powstanie nowoczesne centrum koncertowe na potrzeby słynnej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.

Inne narzędzia

 

Katowice leżą w centrum dużej konurbacji zamieszkiwanej przez około 2 700 000 ludzi. W tym mieście działa Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia, dla której zaplanowano budowę siedziby na światowym poziomie. Centrum koncertowe zostanie zlokalizowane w Strefie Kultury ― dużym ośrodku, na którego terenie znajdą się również arena sportowo-rozrywkowa, międzynarodowe centrum kongresowe i muzeum.

Nowe centrum koncertowe w znacznym stopniu zmodyfikuje zakres oferty kulturalnej regionu i zwiększy atrakcyjność Polski dla potencjalnych turystów. Najwyższej klasy siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia wpłynie na poszerzenie potencjału orkiestry i jej profilu na międzynarodowej scenie muzycznej.


Najczystszy dźwięk


Obiekt zostanie zbudowany z wykorzystaniem najnowszych technologii w zakresie izolacji dźwiękowej i zaoferowania dźwięku wysokiej jakości. Będzie także w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. W głównej sali koncertowej na pięciu poziomach 1 800 widzów zyska możliwość podziwiania koncertów 120-osobowej orkiestry oraz 100 osobowego chóru. Scenę będzie można aranżować na kilka sposobów, odpowiednio do charakteru imprezy. Zaawansowany system izolacji oraz ruchomy, wielosegmentowy sufit zapewnią znakomitą jakość dźwięku. Koncerty mniejsze, takie jak sesje jazzowe i występy chórów, będą się odbywać w sali kameralnej mieszczącej około 300 osób. W celu zapewnienia maksymalnej izolacji dźwiękowej sala ta zostanie zbudowana na zasadzie „pudełka w pudełku”, tzn. wewnątrz obiektu centrum powstanie odrębne pomieszczenie, oddzielone od konstrukcji głównego budynku.

W foyer na parterze znajdą się pomieszczenia kasy, sklepu muzycznego i szatni, a także bar i toalety. Ponadto mogą być tu także organizowane minikoncerty, wystawy itd. W budynku zaplanowano foyer górne, w którym zaplanowano restaurację, salę muzyczną dla dzieci, szatnie oraz korytarze prowadzące do sal koncertowych. Na tym poziomie zostaną zlokalizowane także pomieszczenia dla osób pracujących w centrum, np. sale prób, stołówka dla pracowników, pokoje rekreacyjne dla muzyków, pokoje dla VIP-ów, biura administracji, studio nagraniowe, biblioteka, archiwa, sale techniczne, magazyn i pomieszczenia serwisowe.


Wygrana dla miłośników muzyki


Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia uzyska wysokiej klasy siedzibę, w której zaprezentuje efekty swojej pracy i talentu. Muzycy ― członkowie orkiestry i artyści występujący gościnnie ― będą mogli ćwiczyć w profesjonalnych pomieszczeniach i korzystać z bogatego wyposażenia obiektu. Widzowie natomiast będą delektować się muzyką w specjalnie do tego przystosowanych salach.

Do centrum ma przybywać około 119 070 osób rocznie. Mieszkańcy i turyści w ciągu roku wysłuchają około 171 koncertów. Ponadto na etapie realizacji projektu powstanie 135 miejsc pracy, w okresie eksploatacji ― 16. Udostępnienie centrum w Katowicach sprawi, że utwory klasy światowej będą wykonywane w tym mieście, natomiast świat usłyszy wyjątkowe nagrania Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia z Katowic.

Łączna wysokość budżetu i środki finansowania z UE

Łączny budżet projektu o nazwie „Budowa siedziby Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach” wynosi 65 841 711 euro, z czego 55 965 454 euro zostanie wyasygnowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w okresie programowania 2007–2013.

Data projektu

23/01/2013