Nowa linia tramwajowa zapewni ekologiczny transport w mieście

Budowa linii szybkiego tramwaju w Szczecinie pozwoli pasażerom podróżować szybciej, bezpieczniej i wygodniej. Ponadto inwestycja ta poprawi przepustowość całej lokalnej sieci komunikacyjnej.

Inne narzędzia

 

Nowa linia ma zachęcić mieszkańców do korzystania z transportu publicznego i powinna poprawić ogólny komfort życia w mieście przez zmniejszenie ruchu samochodowego i ograniczenie poziomu hałasu. Inwestycja obejmuje również budowę udogodnień dla osób niepełnosprawnych. Nowy tramwaj powinien uatrakcyjnić miasto dla odwiedzających i turystów.

Przewiduje się, że w 2016 r., czyli w pierwszym pełnym roku od zakończenia inwestycji, pasażerowie skorzystają z usług miejskiej sieci transportowej 62 mln razy.

Złożony plan

  • Projekt został podzielony na trzy główne etapy obejmujące m.in. budowę 4-kilometrowego odcinka trakcji tramwajowej z Basenu Górniczego do tymczasowej zajezdni na ul. Turkusowej. Na tym etapie prace obejmują budowę kładki dla pieszych, dwóch przejść podziemnych i trzech przystanków — Gdańsk 2, Eskadrowa i Jasna. Na linii tramwaju będą jeszcze trzy przystanki — Lotnisko, Gryfińska i Turkusowa.
  • Remont ul. Hangarowej pod kątem linii tramwajowej wraz z konieczną modernizacją infrastruktury podziemnej. Południowa jezdnia zostanie przesunięta i poszerzona o chodniki i wiadukt drogowy, pod którym będzie przejeżdżał tramwaj.

Remont ul. Batalionów Chłopskich pod kątem linii tramwajowej. Tutaj również nastąpi modernizacja infrastruktury podziemnej oraz powstanie wiadukt nad torami tramwajowymi.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji „Budowa szybkiej linii tramwajowej w Szczecinie” wynosi 57 765 017 EUR, z czego 36 160 723 EUR pochodzi z unijnego Funduszu Spójności. Projekt jest realizowany w ramach priorytetu „Transport przyjazny środowisku” programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” w okresie programowania 2007–2013.

Data projektu

31/12/2014