Nowy tabor kolejowy umila podróż pociągiem

Zakup 20 elektrycznych pociągów (EMU) ma na celu poprawę usług kolejowych na wielu trasach regionalnych w Polsce. Nowy tabor kolejowy zapewnia komfort podróżnym, co powinno zachęcić więcej osób do zamiany samochodu na pociąg.

Inne narzędzia

 

Wagony EMU są wykorzystywane przez PKP Intercity S.A. na wielu kluczowych trasach międzyregionalnych, w tym:

  • z Jeleniej Góry do Białegostoku i Lublina przez Wrocław, Łódź i Warszawę oraz
  • z Białegostoku/Lublina do Bielska-Białej przez Warszawę, Koluszki, Częstochowę i Katowice.

Korzystają zarówno podróżni, którzy dostają usługi na lepszym poziomie, jak i ludzie mieszkający wzdłuż tras, ponieważ pociągi elektryczne są przyjazne dla środowiska i ciche. W 2016 r. inwestycja powinna też przynieść oszczędności na poziomie 6 milionów euro poprzez skrócenie czasu podróży.

Komfort i bezpieczeństwo

Każdy wagon EMU ma klimatyzację i 352 miejsca siedzące, w tym 60 w pierwszej klasie. Maksymalna prędkość składu wynosi 160 km/h, a liczne udogodnienia umilają pasażerom chwile spędzane w podróży.

Drzwi są sterowane elektrycznie, a niska podłoga ułatwia podróżowanie osobom na wózkach inwalidzkich. Każdy z wagonów ma 6 toalet, w tym jedną dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz z ograniczeniami ruchowymi. Podróżni mają do dyspozycji gniazdka sieci elektrycznej do ładowania laptopów i telefonów komórkowych.

Ponadto w dbałości o bezpieczeństwo pasażerów w wagonach zainstalowano przyciski awaryjne i wewnętrzny system monitoringu. EMU zostały też podłączone do Europejskiego Systemu Sterowania Pociągiem (ang. European Train Control System, ETCS) na poziomie 2, zapewniającym dodatkowe zabezpieczenia.

W dłuższej perspektywie zwiększenie atrakcyjności podróżowania pociągiem powinno przynieść szereg korzyści społeczno-ekonomicznych polskiej sieci transportu, ograniczając liczbę wypadków drogowych, zagęszczenie ruchu i emisję spalin.

Łączna wartość inwestycji i finansowanie ze środków unijnych

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Zakup elektrycznych zespołów trakcyjnych dla PKP Intercity S.A. – Etap II” wynosi 193 486 221 euro, z czego 154 788 977 euro pochodzi z programu operacyjnego „Infrastruktura i środowisko” Europejskiego Funduszu Spójności na okres programowania 2007–2013. Prace przeprowadzono w ramach priorytetu „Transport przyjazny środowisku”.

Data projektu

02/09/2015