Nowy kompleks muzealny szansą na przekształcenie zaniedbanej dzielnicy

Duży projekt budowy nowych pomieszczeń dla Muzeum Śląskiego w Katowicach przyczyni się do rewitalizacji terenów poprzemysłowych, tworząc wspaniałe nowe miejsce dla mieszkańców i turystów.

Inne narzędzia

 

Obecnie Muzeum Śląskie mieści się w budynku z 1898 r. Nie ma w nim wystarczająco miejsca na potrzeby muzeum i nie ma możliwości rozbudowy go, co zmniejsza szanse zakupu nowych eksponatów. Ograniczona przestrzeń nie pozwala także muzeum prowadzić statutowej działalności edukacyjnej oraz organizować konferencji naukowych. Ponadto stary budynek jest niewygodny dla zwiedzających i zapewnia niedostateczny dostęp dla osób niepełnosprawnych.

Nowe muzeum powstanie na terenie dawnej kopalni węgla w Katowicach, w dzielnicy Koszutka-Bogucice. Projekt stanowi część większej inwestycji polegającej na stworzeniu „Dzielnicy muzeów”, która pomoże zwiększyć możliwości dzielnicy.

Działka przewidziana pod muzeum jest obecnie niedostępna i w złym stanie. Oddziela ona centrum miasta od najgęściej zaludnionej części dzielnicy Bogucice. Przebudowa pomoże zatem zmniejszyć problemy w tym obszarze związane z transportem oraz użytecznością i bezpieczeństwem publicznym.

Model dla Śląska

Wyraźnie nawiązując do dziedzictwa górniczego Śląska, budynek w większej części schowany będzie pod ziemią. W zasadzie większość kompleksu będzie widoczna od zewnątrz przez szklany fronton budynku administracyjnego.

Część podziemna będzie stanowić 83 % łącznej powierzchni muzeum, co daje około 24 830 m². Główna część muzeum będzie składać się z budynku o trzech kondygnacjach podziemnych i czterech nadziemnych. Na kondygnacjach podziemnych mieścić się będą główne sale wystawowe, część konferencyjna oraz Sala Główna, a także magazyny techniczne, pomieszczenia pomocnicze, „część gastronomiczna” oraz parking podziemny na 232 samochody.

Ponad poziomem gruntu kompleks będzie posiadał zadaszone hale wejściowe oraz czterokondygnacyjną część administracyjną, restaurację oraz – na górnych piętrach – pomieszczenia dla pracowników muzeum. W kolejnym budynku będzie się mieścić kawiarnia/restauracja wraz z pomieszczeniami kuchennymi. Dodatkowo w budynku Centrum Scenografii Polskiej mieścić się będą warsztaty i biura.

Pokój z widokiem

Na terenie będzie znajdować się wieża wyciągowa szybu z platformą widokową udostępnioną dla zwiedzających. W projekcie przewidziano także zagospodarowanie terenu obejmujące stworzenie parku oraz stałe wyposażenie budynków i wystawę interakcyjną zatytułowaną „Historia Górnego Śląska”.

Przy realizacji projektu powstanie nawet 20 miejsc pracy, a w fazie eksploatacyjnej kolejne 50 nowych stanowisk.

Łączny koszt i finansowanie ze środków unijnych

Projekt zatytułowany „Construction of new premises of the Silesian Museum in Katowice” (Budowa nowego gmachu Muzeum Śląskiego w Katowicach) ma zapewniony łączny budżet 56 570 981 euro, przy wkładzie unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na poziomie 48 085 334 euro za okres programowania 2007–2013.

Data projektu

11/07/2012