Duża inwestycja nadzieją na innowacje i rozwój firmy Sanden Manufacturing

Przedsiębiorstwo produkcyjne w Polkowicach – mieście położonym w południowo-zachodniej Polsce – wdrożyło innowacyjne technologie w linii produkcyjnej kompresorów dzięki głównej inwestycji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Spółka Sanden Manufacturing Poland (SMP) wykorzystała środki na rozpoczęcie produkcji zmodernizowanych kompresorów PX do systemów klimatyzacji samochodowej.

Inne narzędzia

 

Poza oczywistym wkładem w innowacyjność spółki projekt powinien również przynieść wzrost rozwoju gospodarczego na Dolnym Śląsku, przyczyniając się do poprawy konkurencyjności i zamożności regionu. Chodzi tu przede wszystkim o rozwój sektora motoryzacyjnego.

Zwiększanie produkcji

SMP produkuje urządzenia chłodnicze, wentylacyjne, pompy i kompresory. Dzięki tej inwestycji spółka może zwiększyć roczną produkcję kompresorów z 1,6 do 2,8 miliona i podzespołów do kompresorów z 8,95 do 25,24 miliona.

Projekt umożliwia też rozbudowę działu badawczo-rozwojowego SMP, co pozwoli zoptymalizować proces produkcji i doboru surowców, zapewniając wyższą ogólną jakość produktów. W dalszej perspektywie SMP chce tworzyć i testować nowe produkty przyjazne środowisku.

Większa efektywność

Dzięki nowym liniom produkcyjnym i urządzeniom, sfinansowanym w ramach tej inwestycji, spółka SMP będzie mogła opracować dwie innowacyjne technologie. Instalacja specjalnych głowic spryskujących zapewnia oszczędniejsze wykorzystanie smarów podczas odlewania części kompresorów. Natomiast technologia serwonapędu umożliwia jednoczesne spawanie dwóch tłoków do głowicy kompresora. Metoda ta jest o wiele wydajniejsza w porównaniu z systemami, które montują tylko jeden tłok.

Rozwój fabryki i nowe technologie pozwalają wytwarzać kompresory o lepszej jakości, które są lżejsze, bardziej niezawodne i zużywają mniej paliwa. Na przykład usprawnienie procesu odlewania części do kompresorów poprawia ich parametry wytrzymałościowe, co ma olbrzymie znaczenie w kontekście ogólnej jakości produktu. Udoskonalona technologia produkcji głowicy cylindra zmniejsza też uciążliwość hałasu nowych komponentów do kompresorów PX.

Projekt zaowocował utworzeniem około 250 nowych miejsc pracy, w tym 16 w dziale badawczo-rozwojowym.

Łączna wartość inwestycji i finansowanie ze środków unijnych

Łączna wartość projektu pod nazwą „Wdrożenie innowacyjnych technologii w produkcji kompresorów Sanden Manufacturing Poland Sp. z o.o.” wynosi 17 437 768 euro, z czego 14 822 103 euro pochodziło ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu operacyjnego Innowacyjna gospodarka na okres programowania 2007–2013. Prace przeprowadzono w ramach priorytetu „Innowacyjna gospodarka”.

Data projektu

02/09/2015