Duże centrum kongresowe na terenie dawnej kopalni węgla w Katowicach

Międzynarodowe Centrum Kongresowe (MCK) w Katowicach, w południowej Polsce, zapewni korzyści kulturalne i gospodarcze miastu i całemu regionowi. Centrum to jest w stanie pomieścić 68 tys. osób i będzie służyć zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Inne narzędzia

 

W skład tego zbudowanego na terenie dawnej kopalni węgla Centrum o powierzchni 38 000 m2 wchodzą: sala wielofunkcyjna, sala bankietowa, audytorium, restauracja oraz sale konferencyjne. Oczekuje się, że w nadchodzących latach te światowej klasy obiekty przyczynią się do szybszego rozwoju społeczno-gospodarczego Katowic i Śląska, zwiększając jednocześnie ogólną konkurencyjność Polski.

W wyniku tego projektu Katowice otrzymały jedno z największych centrów kongresowo-wystawowych w kraju. Infrastruktura MCK umożliwia miastu zdobycie pozycji drugiego co do wielkości podmiotu na polskim rynku konferencyjnym (po Warszawie) oraz trzeciego w dziedzinie organizowania wystaw (po Poznaniu i Kielcach). Po oddaniu do eksploatacji MCK będzie mogło pomieścić nawet 100 międzynarodowych targów, wystaw i konferencji oraz około 37 międzynarodowych imprez kulturalnych i sportowych.

Cele dodatkowe

MCK jest zlokalizowane w sąsiedztwie Spodka, współfinansowanej przez UE areny sportowej. Ta oddzielna inwestycja umożliwi połączenie obu budynków, ułatwiając społeczeństwu korzystanie z tych obiektów kulturalnych i sportowych. Planuje się też, że MCK i współfinansowana ze środków unijnych Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia będą świadczyć usługi dodatkowe, które powinny zwiększyć do maksimum korzyści kulturalne, społeczne i gospodarcze płynące z tych inwestycji.

Oczekuje się ponadto, że na etapie realizacji przedsięwzięcia powstanie 29 miejsc pracy.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach” wynosi 72 028 956 EUR, z czego 43 076 000 EUR pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt jest realizowany w ramach priorytetu „ Zrównoważony rozwój obszarów miejskich” programu operacyjnego „Śląsk” w okresie programowania 2007–2013.

Data projektu

27/11/2014