Zabytkowe miasto otrzyma centrum kongresowe

Centrum Kongresowe w Krakowie będzie światowej klasy obiektem obsługującym różnorodne imprezy krajowe i międzynarodowe, położonym w pobliżu zabytkowego centrum miasta.

Inne narzędzia

 

Uzupełnianie braków

Kraków to piękne, zabytkowe miasto z mnóstwem atrakcji. Niestety, jego obiekty kulturalne nie spełniają nowoczesnych standardów, jako że są niewielkie i mają mało miejsc parkingowych. Brak jest odpowiedniego miejsca dla organizacji dużych konferencji z udziałem ponad 1000 osób. Obecnie tego typu imprezy odbywają się w budynkach uczelni wyższych, zabytkowych budynkach lub innych miejscach słabo przystosowanych do organizacji kongresów. Co więcej, istniejące budynki nie są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Budynek funkcjonalny i atrakcyjny

Dzięki temu projektowi mieszkańcy Krakowskiego Obszaru Metropolitalnego będą mieli światowej klasy centrum kongresowe, z którego będą mogli być dumni. Piękna architektura i wiedza techniczna utworzą w połączeniu najwyższej klasy specjalistyczne centrum kongresowe położone zaledwie 1,5 km od krakowskiego Rynku Głównego.

W zgodzie z nowoczesną funkcjonalnością i zasadami integracji społecznej, obiekt będzie także w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Plany przewidują, że w 2015 r. z usług konferencyjnych i oferty kulturalnej centrum kongresowego skorzysta 192 800 osób. Kolejną korzyścią dla społeczności lokalnej jest fakty, iż dzięki projektowi powstaną 42 nowe miejsca pracy.

Wszystko jest przestrzenią, przestrzeń jest wszystkim

Centrum kongresowe będzie budynkiem czterokondygnacyjnym, o łącznej powierzchni 37 015 m2, i będzie wyposażone w różnorodne pomieszczenia przystosowane do wielu rodzajów imprez.

Między innymi w centrum kongresowym będzie się znajdować Audytorium z elastycznym rozkładem miejsc dla 940 – 2092 osób. Audytorium będzie miało konstrukcję amfiteatralną, co pozwoli zapewnić optymalną akustykę. Elastyczność to także główna zasada przyświecająca konstrukcji Sali Kameralnej (wielofunkcyjnej), mieszczącej około 300 osób, z możliwością podziału na mniejsze pomieszczenia za pomocą ścian dźwiękoszczelnych. W budynku przewidziano także Salę Wielką, mieszczącą nawet 595 osób i wyposażoną w przedłużaną scenę. Sala ta będzie miała konstrukcję tradycyjną, prostokątną.

Uzupełnieniem tych pomieszczeń będzie kompleks sal konferencyjnych, które będzie można dostosowywać do konkretnych wymagań. Wejście do centrum kongresowego będzie prowadzić przez foyer, które dodatkowo będzie mogło być wykorzystywane jako przestrzeń wystawowa. We foyer znajdą się różne lokale komercyjne, takie jak bank, kwiaciarnia, kiosk, księgarnia, restauracja, kawiarnia i sklep z pamiątkami. Goście będą mogli także skorzystać z podziemnego parkingu na 355 samochodów.

Łączna wysokość budżetu i środki finansowania z UE

Projekt pod nazwą "Centrum Kongresowe (Rondo Grunwaldzkie)" ma zapewniony łączny budżet w wysokości 65 431 442 EUR, przy wkładzie z unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na poziomie 20 000 000 EUR w okresie programowania 2007–2013.

Data projektu

23/10/2012