Przyjazne środowisku usprawnienia systemów transportu miejskiego i aglomeracyjnego

Zakup 16 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych poprawi infrastrukturę transportową na liniach łączących warszawskie międzynarodowe porty lotnicze — Chopina i Modlin. Modernizacja przyniesie dodatkowe korzyści w ramach warszawskiej komunikacji podmiejskiej i korytarza transportowego E-65.

Inne narzędzia

 

Bezpośrednim efektem projektu jest rozbudowa ogólnego potencjału infrastruktury kolejowej, która przyczyni się do zmniejszenia natężenia ruchu drogowego — zarówno ciężarowego, jak i osobowego. To z kolei będzie mieć bardzo pozytywny wpływ na stan środowiska, zachowanie tożsamości kulturowej oraz spójność terytorialną.

Pociągi, które zaspokajają wszystkie potrzeby

Wspomnianych 16 nowych pociągów już kursuje. Każdy z nich został odpowiednio przystosowany do potrzeb osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Z boku każdego wagonu znajduje się jedna para drzwi z windą ułatwiającą wsiadanie i wysiadanie. Toalety są również przystosowane do korzystania przez osoby niepełnosprawne. Klimatyzowane przedziały, siedzenia wykonane z materiałów odpornych na akty wandalizmu i izolacja akustyczna podnoszą komfort podróży wszystkich pasażerów tych EZT.

Zgodnie z wymogami ochrony środowiska składy odznaczają się niskimi poziomami emisji zewnętrznego hałasu i toaletami w systemie zamkniętym. Konstrukcja wykonana jest częściowo z materiałów pochłaniających energię w trakcie kolizji, a wszystkie okna zaopatrzone są w nietłukące szyby.

Zwiększenie liczby pasażerów

Głównymi beneficjentami są pasażerowie nowych pociągów na linii między międzynarodowym portem lotniczym F. Chopina a międzynarodowym portem lotniczym Modlin przez Warszawę Centralną. Korzyści odczują także pasażerowie linii Warszawa Gdańska – Modlin, oraz osoby jeżdżące pociągami aglomeracyjnymi między Warszawą Gdańską a Nowym Dworem Mazowieckim.

Ocenia się, że w ciągu trzech pierwszych lat od oddania do użytku nowego taboru usprawnienia infrastruktury kolejowej przyciągną dodatkowe 2,4 mln pasażerów.

Łączna wartość inwestycji i środki finansowania z UE

Łączna wartość inwestycji w ramach projektu „Zakup taboru kolejowego do obsługi portów lotniczych i przewozów aglomeracyjnych w korytarzu linii E 65 oraz aglomeracji warszawskiej” wynosi 96 272 972 EUR, z czego 51 811 545 EUR pochodzi z unijnego Funduszu Spójności. Projekt jest realizowany w ramach osi priorytetowej„Transport przyjazny środowisku” Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” w okresie programowania 2007–2013.

Data projektu

10/04/2014