W warszawskim Centrum kultura spotyka się z nauką

Ekspozycje stałe, laboratoria, warsztaty i wielofunkcyjne planetarium składają się na Centrum Nauki Kopernik, które daje zwiedzającym wyjątkową szansę obcowania ze światem kultury i nauki.

Inne narzędzia

 

W projekcie założono, że w 2012 r. Centrum i otaczający je Park Odkrywców odwiedzą 357 762 osoby, w tym przede wszystkim uczniowie i nauczyciele. Stworzonych zostanie także 70 nowych miejsc pracy.

Dla każdego coś ciekawego

Nowe centrum mieści się w dwupiętrowym budynku, w którym znajdują się część wystawiennicza, centrum konferencyjne, kawiarnie i restauracje. Centrum jest otoczone Parkiem Odkrywców, w którym odwiedzający mogą spróbować przeprowadzić doświadczenia naukowe, zobaczyć zewnętrzną galerię sztuki i obejrzeć widowisko w amfiteatrze.

W Parku znajduje się około 20 nowoczesnych stanowisk do eksperymentowania, poświęconych zagadnieniom związanym z wodą, muzyką i ruchem, a także galeria, w której pod gołym niebem prezentowane są prace młodych artystów. Zwiedzający mają także do dyspozycji scenę koncertową na wodzie. Cała placówka jest dostępna dla osób niepełnosprawnych.

W Warszawie znajduje się wiele aktywnych, cieszących się dużą popularnością instytucji kulturalnych. Autorzy projektu dostrzegli jednak, że brak jest instytucji zajmujących się w sposób profesjonalny działaniami mającymi na celu popularyzację i promocję jednocześnie nauki i sztuki.

Trzy moduły

Centrum ma powierzchnię 17 660 m², a na potrzeby realizacji projektu całą koncepcję podzielono na trzy moduły. Pierwszy z nich to część podziemna i wejście główne: znajduje się tu część wystawiennicza, trzy laboratoria i warsztaty szkolne oraz agora, w której mieszczą się ekspozycje tymczasowe i recepcje. Moduł pozwala dostać się na wszystkie poziomy Centrum. Są tu także rampy do rozładowywania pojazdów, pomieszczenia techniczne i instalacje ochrony przeciwpożarowej. Na górnym poziomie znajduje się platforma widokowa.

Drugi moduł obejmuje duże pomieszczenie konferencyjne, mieszczące do 250 osób i wyposażone w urządzenia multimedialne, oraz sześć mniejszych pomieszczeń, z których można korzystać osobno lub łączyć. W module znajdują się także biura, kawiarnie i warsztaty, a w części podziemnej przewidziano więcej pracowni i pomieszczeń socjalnych dla pracowników.

Głównym elementem trzeciego modułu jest planetarium z 142 miejscami i kopułą o średnicy 16 metrów. Oprócz tego znajdziemy tu hol, pomieszczenia techniczne, pomieszczenie projekcyjne, pomieszczenie z laserem i komputerami, sterownię, serwerownię i archiwum.

W Centrum znajdują się dwa parkingi, naziemny na 83 samochody i sześć autobusów oraz podziemny na 101 samochodów.

Data projektu

08/09/2011