breadcrumb.ecName
pl Polski

Przemysłowa historia Piechowic i Demitz-Thumitz

  • 16 December 2015

Transgraniczny szlak turystyczny, obejmujący między innymi Szklany Ogród i muzeum „Stara piła do kamienia”, wyznaczono na obszarze rozciągającym się od Karkonoszy wraz z Piechowicami, będącymi ośrodkiem polskiego przemysłu szklanego, do Pogórza Łużyckiego z miastem Demitz-Thumitz, słynącym z obróbki granitu. Doprowadziło to do znacznego wzrostu liczby turystów odwiedzających ten region.

Ten projekt jest wspaniałym przykładem rozwoju turystyki na bazie wartości kulturowych i historycznych. Elementem innowacyjnym było połączenie motywów szkła i granitu, które przypadło do gustu zarówno turystom, jak i mieszkańcom tych regionów.

Projekt rozpoczęło stworzenie turystycznego szlaku rowerowego o długości 185 km łączącego miasta Demitz-Thumitz i Piechowice. W skład całego szlaku wchodzi 10 osobnych ścieżek. W centrum Piechowic we wrześniu 2013 r. otwarto Szklany Ogród wykonany z lokalnego szkła i granitu. Można tu odbyć wycieczkę po kolejnych etapach historii przemysłu szklanego. W tym samym czasie w centrum Demitz-Thumitz w Niemczech całkowicie odnowiono stare muzeum szlifierni kamienia dzięki pomocy wolontariuszy i firm, które wyszły z inicjatywą przywrócenia budynkowi jego dawnej świetności. Dzięki temu turyści mogą dziś na własne oczy zobaczyć proces obróbki kamienia oraz zapoznać się z informacjami technicznymi w formie krótkich filmów z udziałem dawnych pracowników szlifierni. 

Wzrost liczby turystów

W Piechowicach odnowiono starą hutę szkła o imieniu Julia, która dzięki temu stała się jedną z głównych atrakcji turystycznych miasta. W 2014 roku hutę odwiedziło 50 000 osób, co stanowi wzrost w stosunku 5 000 turystów z 2010 roku, przed renowacją. Na podobnym poziomie plasuje się wzrost rocznej liczby odwiedzających region Demitz-Thumitz. 

Dodatkowo w Piechowicach rozpoczyna się szklany szlak poświęcony historii polskiego hutnictwa, a po niemieckiej stronie stworzono podobny szlak, promujący górniczą tradycję miasta Demitz-Thumitz. Infrastruktura i turystyczne punkty usługowe poprawiły się znacznie w obu regionach. Opublikowano i wypromowano wiele materiałów poświęconych przemysłowej przeszłości tych obszarów.Odnowiona infrastruktura zachęciła władze obu miast do zorganizowania różnorodnych wydarzeń kulturalnych i artystycznych, takich jak Dni otwarte Granitowej Wioski w Demitz-Thumitz czy Kryształowy Weekend w Piechowicach. 

Łączna wartość inwestycji i środków finansowania z UE

Wartość inwestycji „Drogi do szkła i granitu – szlak przeżyć między Karkonoszami a Pogórzem Łużyckim” wynosi 742 103 EUR, z czego 604 033 EUR pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska – Saksonia 2007–2013.