Przełomowe innowacje na polskim rynku palarni kawy dzięki nowatorskiemu projektowi

Firma Hard Beans Coffee Roasters z siedzibą w Opolu opracowała nowy system do maceracji kawy, który może być stosowany na rynku kawy segmentu specialty. Dzięki systemowi firma będzie mogła oferować nowe, wcześniej niedostępne w Polsce produkty, np. napój kawowy Nitro Cold Brew (czyli kawę macerowaną na zimno nasyconą azotem) w puszkach. To innowacyjne rozwiązanie pozwala radykalnie skrócić czas maceracji napojów kawowych – jest to rezultat, który wzbudza ogromne zainteresowanie sektora gastronomicznego.

Inne narzędzia

 
Hard Beans Coffee Roasters has developed a new system for steeping coffee that dramatically reduces the maceration time for coffee drinks. ©Creative Commons Hard Beans Coffee Roasters has developed a new system for steeping coffee that dramatically reduces the maceration time for coffee drinks. ©Creative Commons

" Dzięki naszemu prototypowi udało się skrócić czas maceracji kawy segmentu specialty z około 24 godzin do mniej niż jednej godziny. Osiągnięcie takiego rezultatu to innowacja na skalę światową. "

Krzysztof Barabosz, Hard Beans Coffee Roasters

Zespół badawczy firmy Hard Beans opracował prototyp systemu maceracji kawy z użyciem mieszalnika pneumatycznego. Nowa technologia zapewnia szereg korzyści. Skróciła czas maceracji kawy segmentu specialty z około 24 godzin do mniej niż jednej godziny, co dla firmy jest istotną innowacją. Oprócz tego nowy proces pozwala dłużej zachować świeżość napoju kawowego, jednocześnie podnosząc jego jakość.

Produkty naturalne

System umożliwia wprowadzanie na rynek napojów bez konserwantów, ulepszaczy, aromatów, barwników, emulgatorów i innych sztucznych dodatków. Technologia produkcji i przetwórstwa pozwala na oferowanie napojów kawowych z zachowaniem wszystkich składników odżywczych i substancji bioaktywnych. Dzięki innowacyjnej technologii firmy Hard Beans napoje energetyczne, które często zawierają sztuczne dodatki, będzie można zastąpić alternatywnymi, bardziej naturalnymi napojami kawowymi na bazie ziaren kawy macerowanych na zimno.

Firma pracuje nad komercjalizacją swojego systemu do maceracji, który już wzbudził zainteresowanie sektora hotelarskiego, restauracyjnego i kawiarnianego. Firma zaprezentowała prototyp urządzenia na kilku konferencjach oraz na największych targach kawowych w Europie – World of Coffee, gdzie nowe rozwiązanie spotkało się z pozytywnym przyjęciem.

Lepsze perspektywy

Według firmy Hard Beans opracowanie systemu do maceracji prawie na pewno przyczyni się do rozszerzenia działalności i zwiększenia zatrudnienia – zarówno w dziale sprzedaży i marketingu, jak i w działach produkcyjnych i technicznych.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Badania nad opracowaniem systemu do maceracji kawy segmentu Specialty z użyciem mieszalnika pneumatycznego” wyniosła 222 609 EUR (946 836 PLN), przy czym wkład Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 157 114 EUR (668 263 PLN) został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Konkurencyjność MŚP”.

 

Data projektu

14/08/2019