breadcrumb.ecName
pl Polski

Dzięki opracowanemu w Polsce innowacyjnemu rozwiązaniu dzieci mogą uczyć się i bawić przy pomocy interaktywnej powierzchni na podłodze

  • 18 December 2020

Polska firma badawczo-rozwojowa wyprodukowała innowacyjny projektor multimedialny stanowiący pomoc edukacyjną dla dzieci w wieku od 3 do 15 lat. Urządzenie o nazwie SmartFloor wyświetla interaktywną powierzchnię na podłodze, którą można sterować za pomocą ruchów ciała, dotyku lub pisaków świetlnych.

Moje starsze dzieci uwielbiają gry sterowane pisakami, a najmłodsze biegają po podłodze i bawią się swoim cieniem, obserwując interakcję z obrazem na podłodze”. To dla nich jednocześnie zabawa i nauka.

Rafał Petryniak, właściciel LavaVision

Wspierane przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego prace nad projektorem opracowanym przez firmę LavaVision, producenta oprogramowania odpowiedzialnego za realizację projektu, trwały dwa lata i były prowadzone przez zespół sześciu specjalistów z różnych dziedzin. W pierwszym roku produkcji w Polsce sprzedano blisko 200 urządzeń oraz opracowano wiele interaktywnych aplikacji edukacyjnych.

Regulacja środowiska i ergonomii

Zdefiniowanie i opracowanie właściwego środowiska i ergonomii sterowania urządzeniem wymagały szeroko zakrojonych badań. W tym celu zespół skupił się na naturalnych sposobach komunikacji międzyludzkiej i przyjrzał potrzebom behawioralnym i rozwojowym dzieci w wieku 3–15 lat. Badanie dowiodło, że podłoga jest zdecydowanie najlepszą powierzchnią do projekcji obrazów, ponieważ to właśnie tam dzieci spędzają dużo czasu na zabawie i nauce.

Aby określić odpowiednią ergonomię urządzenia, badacze dokonali przeglądu sprzętu multimedialnego wykorzystywanego do celów edukacyjnych. Komputery i urządzenia przenośne powodują, że dzieci pozostają w pozycji statycznej. W przypadku tablicy interaktywnej dzieci często nie potrafią dosięgnąć do jej górnej części i nierzadko tylko jedno dziecko na raz może się nią bawić.

Prototyp urządzenia był testowany na targach edukacyjnych, w przedszkolach i szkołach podstawowych oraz oceniony przez nauczycieli w celu określenia możliwości jego zastosowania na zajęciach multimedialnych.

Swoboda ruchów i zabawy

Urządzenie umożliwia interakcję z komputerem bezpośrednio przy pomocy obrazu wyświetlanego na podłodze, za pomocą ruchów ciała, dotyku lub pisaka świetlnego. Dzięki temu dzieci mogą się uczyć, ruszając się, bawiąc i pracując w grupach, zachowując się w sposób naturalny w swoim naturalnym środowisku.

Jednocześnie urządzenie zachęca je do nauki i współpracy z innymi. Podczas testów dzieci w wieku 3–8 lat reagowały entuzjastycznie na interaktywną podłogę.

Pisaki świetlne do sterowania interfejsem oznaczają wiele możliwości zabawy i nauki, szczególnie w przypadku dzieci w wieku 7–15 lat. Mniejsze urządzenie, takie jak pisak, zachęca do bardziej precyzyjnych ruchów i pozwala na lepszą kontrolę niż w przypadku używania całego ciała. Pozwoliło to programistom na tworzenie bardziej złożonych aplikacji, gier i ćwiczeń.

Nie tylko edukacja

Duża funkcjonalność oraz łatwość obsługi systemu SmartFloor pozwoliła firmie rozszerzyć jego zakres poza edukację. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu może być on potencjalnie wykorzystywany przez osoby niepełnosprawne fizycznie lub umysłowo, osoby przechodzące rekonwalescencję po urazach utrudniających im poruszanie się, a także przez trenerów, szkoleniowców i personel medyczny.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Projekt interaktywnego urządzenia projekcyjnego” wyniosła 249 581 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 194 073 EUR został wniesiony za pośrednictwem Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest osią priorytetową „Poprawa edukacji i szkolenia”.