Nowy szlak turystyczny przedstawia lokalną historię i chroni przyrodę w Gdańsku

W ramach Gdańskiego Szlaku Wodociągowego do użytku publicznego oddano dwa zabytkowe zbiorniki i nowoczesną wieżę ciśnień. Szlak obejmuje ścieżki spacerowe i punkty widokowe, z których podziwiać można szeroką panoramę na miasto, Zatokę Gdańską i okoliczne wsie. Projekt wspiera różnorodność biologiczną regionu, chroniąc siedliska rodzimych gatunków nietoperzy.

Inne narzędzia

 
The Gdansk Water Route project includes walking paths and viewing areas. ©Gdansk Water Route The Gdansk Water Route project includes walking paths and viewing areas. ©Gdansk Water Route

" Gdański Szlak Wodociągowy to projekt, który łączy w sobie różne elementy związane z ochroną dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego Gdańska. Jednocześnie pozwala chronić siedlisko nietoperzy i piękne obiekty wodociągowe, będące dowodem innowacyjności gdańskiej myśli technicznej i przykładem znakomitej architektury przemysłowej. "

Paweł Adamowicz – Prezydent Gdańska (1998–2019)

W ramach przedsięwzięcia, sfinansowanego częściowo dzięki środkom z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, zbiorniki zostały odnowione i wyremontowane. Wstęp do każdego z nich jest płatny, a dochody ze sprzedaży biletów przeznaczone są na utrzymanie obiektów.

Dom dla przyrody

Zbudowanemu w 1896 r. zbiornikowi Stara Orunia groziło zawalenie. Jego konstrukcja została wzmocniona i dołożono starań, by obiekt pozostał istotnym siedliskiem nietoperzy, które gnieżdżą się w nim od późnych lat 70-tych. Ten podwodny zbiornik ma 11 naw i 8 arkad i jest wypełniony wodą. Odwiedzający mogą oglądać wnętrze zbiornika ze specjalnych pomostów zainstalowanych nad poziomem wody. Obiekt jest otwarty dla zwiedzających od maja do sierpnia, gdyż przez pozostałą część roku zamieszkujące go nietoperze znajdują się w stanie hibernacji.

Zbiornik Stary Sobieski został wybudowany w 1911 r. i również przeszedł częściową renowację. Głównym zadaniem jednak było stworzenie wewnątrz okrągłej konstrukcji specjalnej wystawy, która prezentuje historię Gdańska z perspektywy zaopatrzenia w wodę. Architektura budynku skrywa niespodziankę dla odwiedzających – trwające nawet do siedmiu sekund echo.

Wieża Ciśnień Kazimierz powstała w 2015 r. Znajduje się ona w pobliżu morza, na Wyspie Sobieszewskiej, niedaleko obszarów Natura 2000. Konstrukcja ta reguluje ciśnienie w lokalnej sieci wodociągowej. Dzięki projektowi ma teraz również funkcję edukacyjną w postaci dwóch interaktywnych wystaw.

Pierwsza znajduje się na parterze i została poświęcona organizacji infrastruktury wodociągowej w Gdańsku. Na piętrze dostępny jest taras widokowy, a także druga wystawa, przedstawiająca historię wyspy oraz jej przyrodę. Taras widokowy został wybudowany 45 m. n.p.m. oraz 10 m ponad najwyższymi drzewami, dzięki czemu odwiedzający mogą podziwiać wspaniałe widoki na wyspę, Wisłę, Gdańsk oraz Półwysep Helski.

Zielone szlaki i tereny

W ramach projektu utworzono 2 km nowych ścieżek spacerowych prowadzących do zbiorników, a także zielone tereny rekreacyjne i punkty widokowe. W pobliżu zbiornika Stary Sobieski znajduje się dawny cmentarz, który również został odnowiony. W jego miejscu powstał Park Nostalgiczny o powierzchni 0,7 ha. Podczas realizacji projektu utworzono nowe tereny zielone rozciągające się na 3 ha, dostępne dla mieszkańców i turystów.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Gdański Szlak Wodociągowy” wyniosła 2 032 150 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 763 570 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Pomorskie” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest priorytetem „Ochrona środowiska i efektywna gospodarka zasobami”.