Budowa demonstracyjnego budynku przedszkola z częścią żłobkową w Pieszycach

Unia Europejska dofinansowała budowę demonstracyjnego budynku przedszkola z częścią żłobkową w Pieszycach. Obiekt jest bardzo nowoczesny i niskoenergetyczny, a jego demonstracyjność polega na niskim zużyciu energii.

Inne narzędzia

 
The new kindergarten and nursery in Pieszyce, in south-eastern Poland. ©Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego The new kindergarten and nursery in Pieszyce, in south-eastern Poland. ©Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego

Dzieci w wieku przedszkolnym oraz żłobkowym mogą zacząć swoją przygodę edukacyjną w nowo powstałym budynku w Pieszycach. Przedszkole posiada dwieście miejsc, a żłobek jest w stanie pomieścić pięćdziesięcioro dzieci. Inwestorem projektu była Gmina Pieszyce, która postarała się o środki unijne na ten cel.

Obiekt jest bardzo nowoczesny i niskoenergetyczny, a jego demonstracyjność polega na niskim zużyciu energii oraz na małych kosztach eksploatacji. W przedszkolu zostały zamontowane panele fotowoltaiczne oraz pompy ciepła. Dzieci mają do dyspozycji wielką salę wielofunkcyjną oraz plac zabaw. Powstała również w pełni wyposażona kuchnia i parking dla 60 samochodów. Bardzo ciekawym pomysłem było utworzenie tzw. zielonego tarasu na dachu budynku. Dzięki temu dzieci przebywają więcej na świeżym powietrzu i mają kontakt z naturą. Maluchy mogą uprawiać warzywa oraz uczą się wpływu zdrowego odżywiania na funkcjonowanie organizmu. 

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Wartość projektu: 2 267 177.2 EUR / 9635503.1 PLN

Wartość dofinansowania z UE: 1 031 115.55 EUR / 4382241.1 PLN

*Kurs EUR z dn. 19.11.2015 r. na podstawie: https://www.ecb.europa.eu/stats/policy_and_exchange_rates/euro_reference_exchange_rates/html/eurofxref-graph-pln.en.html

Data projektu

14/10/2020