Sieć kin społecznościowych w województwie wielkopolskim

Realizacja projektu „Małe kina społecznościowe w Wielkopolsce”, współfinansowanego ze środków UE, zaowocowała stworzeniem czterech kin społecznościowych – każde oferuje około 20–30 miejsc dla widzów – z wykorzystaniem dostępnych budynków publicznych w Mieścisku, Rychwale, Starym Mieście i Strzałkowie, których łączna populacja wynosi 50 000 mieszkańców. Kina wyświetlają filmy dla lokalnych mieszkańców, aby umożliwić im kontakt z kulturą i wzmacniać poczucie wspólnoty.

Inne narzędzia

 
An EU-funded project has created four community cinemas using existing public buildings in Mieścisko, Rychwał, Stare Miasto and Strzałkowo ©Small Social Cinemas in Wielkopolskie Voivodeship An EU-funded project has created four community cinemas using existing public buildings in Mieścisko, Rychwał, Stare Miasto and Strzałkowo ©Small Social Cinemas in Wielkopolskie Voivodeship

" W mniejszych miejscowościach prężnie rozwijają się tradycje kultury ludowej, co jest niezwykle cenne dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Brakuje jednak dostępu do tzw. kultury wysokiej. Chcemy, żeby nasze kina były miejscem spotkań mieszkańców, gdzie można nie tylko zobaczyć filmy, których próżno szukać w multipleksach, ale też transmisje na żywo z wydarzeń kulturalnych i sportowych oraz własne prezentacje multimedialne. "

Grzegorz Molewski, inicjator akcji Kino za Rogiem

Sale kinowe zostały wyposażone w projektory o wysokiej rozdzielczości, systemy nagłośnienia, ekrany rozwijane lub stałe oraz wygodne fotele w układzie kinowym. Zamontowano zasłony i elementy zaciemniające, wymieniono okablowanie, zainstalowano klimatyzację i zapewniono dźwiękoszczelność – w tym poprzez wymianę okien i drzwi oraz dodanie izolacji w celu zmniejszenia wibracji.

Organizatorzy mają dostęp do biblioteki filmów na serwerach zewnętrznych. Filmy są przesyłane na serwery kin po uiszczeniu płatności. System ułatwia rejestrowanie pokazów i rozliczanie należności, przy jednoczesnym poszanowaniu praw autorskich.

Kina dla małych miasteczek i wsi

Przed 1989 rokiem w Polsce działało ponad 3 000 kin. Dziś jest ich zaledwie 500, w większości zlokalizowanych w dużych miastach. W ostatnich latach sukcesywnie przybywa jednak kinomanów. Aby efektywnie zadbać o to rosnące zainteresowanie, należy otwierać więcej kin w małych miasteczkach i wsiach.

Sieć Kino za Rogiem, obejmująca około 50 małych kin w całej Polsce, do której należą cztery kina objęte projektem, powstała z myślą o spełnieniu tych potrzeb. Kina powstają w domach kultury, ośrodkach sportowych i sanatoriach, bibliotekach, szkołach, remizach strażackich, klubach i kawiarniach adaptowanych do funkcji kina. Ich obsługa jest niedroga, a jakość obrazu i dźwięku taka sama jak w nowoczesnych multipleksach.

Klienci mogą wybierać repertuar ze stale powiększanej biblioteki Kina za Rogiem, obecnie oferującej blisko 1 000 tytułów we wszystkich gatunkach. To oni ustalają termin pokazu z kierownikiem kina.

Inspiracja z innych regionów

Pomysł na aktualnie realizowany projekt powstał w 2016 roku podczas wizyty miejscowych urzędników z Wielkopolski w miejscowościach Wleń i Kowary na Dolnym Śląsku, gdzie funkcjonowały już takie kina. Urzędnicy dostrzegli możliwości, jakie otwiera to dla mieszkańców, a także pozytywny odbiór akcji. Stworzenie sieci ma na celu wypełnienie luki między kinem domowym a wielkimi sieciami komercyjnymi oraz zwiększenie atrakcyjności programu kulturalnego regionu poprzez zapewnienie lokalnym mieszkańcom szansy na oglądanie interesujących filmów z Polski i całego świata.

W Rychwale otwarte zostało pierwsze z tych czterech kin, gdzie miesięcznie odbywa się teraz około 60 projekcji, z czego spora część to zamówienia mieszkańców. Kolejne kina utworzono w Mieścisku i Starym Mieście, a na koniec projektu – w Strzałkowie. Wybitni reżyserzy i aktorzy polskiego świata filmowego uświetnili swoją obecnością otwarcie kina w Starym Mieście, podczas którego odbyło się także przedstawienie zorganizowane przez miejscową szkołę. W trakcie pierwszego weekendu zaprezentowano osiem produkcji polskich i zagranicznych.

Utworzenie kina w Starym Mieście stało się katalizatorem kolejnych zmian w otoczeniu, np. powstały miejsca parkingowe, nasadzono zieleń i kwiaty. Inicjatywę entuzjastycznie przyjęli uczniowie i nauczyciele. Złożono też wniosek o dofinansowanie UE na budowę kolejnych 26 kin.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE 

Łączna wartość inwestycji w projekt „Małe kina społecznościowe w Wielkopolsce” wyniosła              144 000 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 91 000 EUR został wniesiony za pośrednictwem Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na okres programowania 2014–2020.