breadcrumb.ecName
pl Polski

Rozbudowa wydziału Chemii na Politechnice Gdańskiej

  • 24 June 2019

Budynek bloku C na Wydziale Chemii Politechniki Gdańskiej w województwie pomorskim został przebudowany i zmodernizowany w ramach projektu finansowanego ze środków UE. Prace obejmowały rozbudowę i rekonstrukcję obiektów, takich jak sale dydaktyczne, laboratoria badawcze i komputerowe oraz biblioteki. Zainstalowano nowy sprzęt i poprawiono wygląd otoczenia.

Projekt uruchomiono, by zaspokoić zapotrzebowanie Pomorza w zakresie inteligentnej specjalizacji w dziedzinie ekowydajnych technologii do produkcji, przesyłu, dystrybucji i zużycia energii i paliw oraz rozwiązań dla sektora budownictwa.

Jan Szymański, Departament Programów Regionalnych, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Zmodernizowany budynek mieści w sobie laboratoria do prowadzenia badań z zakresu biologii molekularnej, odnawialnych źródeł energii i nośników przetwarzających energię, czyli substancji zawierających energię, którą można wykorzystać do obsługi procesów chemicznych lub fizycznych bądź przekształcić na energię cieplną.

Ponadto w obiekcie dostępne są dwa laboratoria do badania powierzchni materiałów: jedno do badań nad technologiami antykorozyjnymi, a drugie do badania typu elektrochemicznego i podatności na korozję metali i stopów.

Szeroka gama udogodnień

Inne udogodnienia przewidziane w ramach projektu obejmują audytorium dla 135 słuchaczy, miejsce do pracy dla studentów, bar mogący pomieścić 70 osób, zaplecze kuchenne, szatnię i wyjście na otwarty taras. Budynek posiada windę, by zwiększyć jego dostępność dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej, biura do celów administracyjnych oraz pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak hol, toalety i korytarze.

Cała infrastruktura została zaprojektowana i wyposażona tak, aby była gotowa do natychmiastowego użycia. Sale dydaktyczne wyposażono w stoły i krzesła, a widownię w projektory, tablice multimedialne, tablice do pisania, system nagłaśniający i system sterowania oświetleniem. W laboratoriach zainstalowano komory fermentacyjne do analizy próbek.

Inteligentna specjalizacja i wyższy poziom edukacji

Projekt zrealizowano w ramach strategii inteligentnych specjalizacji województwa pomorskiego. Strategie te wymagają zidentyfikowania i wspierania przez region sektorów niszowych, w których może on uzyskać przewagę konkurencyjną. W województwie pomorskim głównym obszarem zainteresowania jest rozwój ekowydajnych technologii do produkcji, przesyłu, dystrybucji i wykorzystania energii i paliwa.

Zmodernizowany blok C odpowiada na zapotrzebowanie na szkolenia dla pracowników uczelni, a zatem może pomóc w osiągnięciu celów województwa pomorskiego w zakresie inteligentnej specjalizacji w tej dziedzinie, podkreślając jednocześnie przestrzenne i architektoniczne cechy kompleksu.

Dzięki projektowi politechnika jest w stanie ulepszyć swoją ofertę edukacyjną i lepiej zaspokoić potrzeby firm z branży elektrycznej, energetycznej i chemicznej oraz sektora technologii chemicznej i przetwórstwa paliw. Jednym ze sposobów na osiągnięcie tego celu jest program studiów magisterskich o profilu praktycznym pod nazwą „Inżynieria i Technologie Nośników Energii”.

Łączna wartość inwestycji i dofinansowania UE

Łączna wartość inwestycji w projekt „Chemia C — Politechnika Gdańska” wyniosła 2 660 000 EUR, przy czym wkład unijnego Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego o wartości 1 560 000 EUR został wniesiony za pośrednictwem Programu Operacyjnego „Województwo pomorskie” na okres programowania 2014–2020. Inwestycja objęta jest osią priorytetową „Komercjalizacja wiedzy”.