Wsparcie finansowe prac badawczo-rozwojowych nad pojazdami elektrycznymi w Polsce

Inne narzędzia

 
20/05/2020

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w Polsce rozpoczęło realizację finansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego projektu, którego celem jest rozwój nowych technologii pojazdów elektrycznych. Zakres projektu skupia się na pojazdach kategorii N1, zasilanych akumulatorami elektrycznymi oraz wodorowymi ogniwami paliwowymi.

Pojazdy należące do kategorii N1 są wykorzystywane do transportu towarów i charakteryzują się masą własną wynoszącą do 3,5 tony. Kategoria ta obejmuje między innymi samochody typu pick-up oraz furgonetki. Dostępne pojazdy elektryczne należące do tej kategorii charakteryzują się ograniczonym zasięgiem oraz ładownością, a dodatkowym problemem jest czasochłonne ładowanie akumulatorów. Także budowa pojazdów zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi wiąże się z szeregiem wyzwań konstrukcyjnych, których rozwiązanie jest konieczne do zapewnienia konkurencyjności tego rozwiązania, zwłaszcza w porównaniu z pojazdami wykorzystującymi inne rodzaje paliw.

W ramach projektu zostało ogłoszone zamówienie przedprodukcyjne, skierowane do podmiotów zainteresowanych opracowaniem koncepcji oraz zbudowaniem prototypu pojazdu w celu przeprowadzenia testów. Pojazdy opracowane w ramach projektu powinny charakteryzować się wysoką niezawodnością i trwałością, funkcjonalnym i ergonomicznym wnętrzem, a także nowoczesnym wyglądem.

Zakończenie projektu zostało zaplanowane na 2023 rok, a łączny budżet całego przedsięwzięcia wynosi 52 miliony złotych (11,38 miliona euro).

Link do strony internetowej:

Artykuł źródłowy z dnia 08.05.2020 dostępny na stronie internetowej https://onoze.pl

Program/projekt: https://www.ncbr.gov.pl/


Foto: © iStock/ Chesky_W

Aktualności

Powiązane kraje

Poland