Projekt tygodnia: „Rozwiązania dla transportu wiejskiego” zmniejszą wykluczenie społeczne w odległych terenach na obszarach programu Northern Periphery

Inne narzędzia

 
14/06/2012

Społeczności w Finlandii, Szkocji, Szwecji i na Islandii podjęły współpracę nad wyeliminowaniem ograniczonej dostępności transportu publicznego w obszarach odległych, o niskim zaludnieniu i starzejącej się ludności, ze znacznym ubytkiem emigracyjnym młodych. Projekt „Rozwiązania dla transportu wiejskiego” (RTS) ma na celu rozwój innowacyjnych i zrównoważonych programów i usług transportu wiejskiego i nadmorskiego pozwalających zmniejszyć wykluczenie społeczne ludzi w słabo zaludnionych terenach oraz zwiększyć witalność i zrównoważony rozwój tych obszarów na terenach objętych programem Northern Periphery.

 

W ramach projektu „RTS”, który uzyskał finansowanie unijne w wysokości niemal 1 mln euro, realizowane są programy pilotażowe testujące alternatywne rozwiązania transportu wiejskiego, czego celem jest wypracowanie ogólnego modelu działań w zakresie transportu wiejskiego, który będzie mógł być wykorzystywany przez inne regiony na peryferiach północnych Europy o podobnych problemach do budowania własnych rozwiązań transportowych.

 

Autobus wiejski w Kölsillre w Szwecji jest jednym z udanych programów pilotażowych projektu „RTS” (patrz film). Koncepcja „autobusu wiejskiego” polega na tym, że mieszkańcy wsi organizują własny transport publiczny z wykorzystaniem minibusa. Nie ma stałych tras ani godzin odjazdu. Minibus stoi we wsi i jeździ głównie w kierunku większego miasta, Ånge, odległego o 45 km. Autobus jest bezpłatny i można go zamówić na określoną godzinę. Autobus zatrzymuje się także i zabiera pasażerów czekających przy drodze. Jest to więc transport publiczny dostosowany do konkretnych potrzeb miejscowej ludności.

 

 

W 2011 r. autobus wiejski w Kölsillre przewiózł ponad 4100 pasażerów, co jest znaczącą liczbą jak na wieś liczącą zaledwie 100 mieszkańców. Osoby nie posiadające prawa jazdy lub samochodu mogą nadal mieszkać w odległych terenach. Nawet osoby posiadające samochód wolały korzystać z autobusu, jako że dla nich jest to rozwiązanie bardziej przyjazne dla środowiska i oszczędne. Autobus pozwala także nawiązać kontakty towarzyskie w czasie podróży. W marcu br. autobus wiejski wygrał konkurs zorganizowany przez Szwedzkie Towarzystwo Transportu Publicznego na najlepsze rozwiązanie w zakresie transportu publicznego w Szwecji.

Karin Gunnarsdotter Eriksson, korzystająca z autobusu wiejskiego i mieszkająca w Kölsillre mówi:

 „Projekt RTS nie tylko dał nam bezcenną usługę transportu publicznego.Z perspektywy międzynarodowej dał nam także bilet na bezpośredni udział w UE, ponieważ czujemy się zaangażowani w projekt, który naprawdę dużo zmienił tu u nas w Kölsillre.Z perspektywy regionalnej projekt zbliżył do nas miasto i radę gminy.Byliśmy i nadal jesteśmy bardzo zaangażowani w rozwój tej usługi a nasza współpraca przetrwa nawet po zakończeniu projektu.”

 

Więcej informacji:

 

- Rozwiązania dla Transportu Wiejskiego

 

- Rada Regionalna Karelii Północnej, Finlandia (realizator projektu)

 

- Autobus wiejski (projekt pilotażowy)

 

- Program Northern Periphery 2007-2013 (Program Europejskiej Współpracy Terytorialnej)

Aktualności