Latvijas un Igaunijas industriālā mantojuma atdzīvināšana

ES finansētā industriālā mantojuma projekta ietvaros unikālas Igaunijas un Latvijas vietas, kas piedzīvojušas rūpniecisko revolūciju, tiek pārveidotas par aizraujošiem tūrisma objektiem. Pieci tematiskie maršruti kopā ar ceļvežiem, kas pieejami igauņu, latviešu, angļu un krievu valodā, palīdzēs tūristiem izpētīt daudzas aizraujošas vietas, tostarp dzirnavas, ūdenstorņus, bākas, rūpnīcas un dzelzceļus.

 Citi rīki

 
Valdgale windmill ©Kurzeme planning region, Ivars Salmanis Valdgale windmill ©Kurzeme planning region, Ivars Salmanis

" Mūsu ūdenstorņi tiek pārveidoti par aizraujošiem skatu torņiem, mūsu bākās un rūpnīcās ir izvietotas interesantas ekspozīcijas, bet mūsu unikālie šaursliežu vilcieni joprojām darbojas. Mūsdienu digitālajai paaudzei šīs rūpnieciskās revolūcijas relikvijas ir kaut kas neredzēts un unikāls un kalpo kā ieskats mūsu valstu uzņēmējdarbības vēsturē. "

Jana Kalve, projekta EstLat7 “Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai” vadītāja

No kaltes Alatskivi līdz Totsi brikešu fabrikai, Līgatnes papīra fabrikai un Aizputes ūdenstornim, Latvijā un Igaunijā ir daudz unikālu vēsturisku vietu, kas stāsta par reģiona rūpniecisko pagātni. Tomēr problēma ir tā, ka daudzas no šīm vietām ir bijušas pamestas, un nav bijis oficiālu veidu, kā tās savstarpēji sasaistīt kopā, lai tās kļūtu pievilcīgas tūristiem. Šā projekta mērķis ir veicināt izpratni par šī industriālā mantojuma nozīmīgumu un stāstīt pārrobežu reģiona stāstu.

Nonākt aci pret aci ar industriālo laikmetu

Pirmais solis bija izveidot sadarbības tīklu pārrobežu tūrisma nozarē. Šajā tīklā tad tika apzinātas 85 industriālā mantojuma vietas un objekti, kas iekļaujami industriālā mantojuma maršrutā. 25 no šīm vietām tika atjaunotas. Dažās no tām tika iekļauti multivides eksponāti un interaktīvs saturs.

Šīs vietas sakārtoja piecos tematiskos maršrutos: bākas, dzirnavas, rūpnīcas, ūdenstorņi un dzelzceļi. Katrs maršruts tiek reklamēts, izmantojot tūrisma karti un ceļvedi, kas abi ir pieejami gan drukātā, gan tiešsaistes formātā, igauņu, latviešu, angļu un krievu valodā. Ar karti un ceļvedi tūristi var doties no vietas uz vietu un izpētīt reģiona industriālo pagātni.

Visas vietas tiek reklamētas daudzvalodu industriālā mantojuma ceļojumu tīmekļa vietnē, kur iekļautas virtuālās ekskursijas, stāsti, video, fotoattēlu galerijas un interaktīva ceļojumu karte. Reklamēšana notiek arī, izmantojot sociālo plašsaziņas līdzekļu kanālus. 

Patiesa veiksme

Šī iniciatīva jau ir izvērtusies patiesi veiksmīgi. Piemēram, Latvijā un Igaunijā piecās nedēļas nogalēs 2018. gada septembrī un oktobrī tika organizētas īpašas nedēļas nogales ekskursijas. Lai gan organizatori bija iecerējuši uzņemt aptuveni 2 500 apmeklētāju, ekskursijās piedalījās vairāk nekā 13 000 cilvēku. Novērojot šādu interesi, projekta īstenotāji ir pārliecināti, ka Igaunijas un Latvijas industriālā mantojuma tīkls drīz uzņems jau vairāk nekā 200 000 apmeklētāju.

Kopējais ieguldījumu un ES finansējuma apjoms

Kopējais ieguldījumu apjoms projektā “Industriālais mantojums — Industriālā mantojuma atdzīvināšana tūrisma attīstībai” ir 1 143 135 EUR, Eiropas Reģionālās attīstības fondam darbības programmas “Interreg V-A — Igaunija-Latvija” 2014.–2020. gada plānošanas perioda laikā ieguldot 971 665 EUR. Ieguldījums attiecas uz prioritāti “Atbalsts dabas un kultūras mantojumam, lai turpinātu atbalstīt ilgtspējīgu tūrismu”.