Šviežio oro gurkšnis Baltijos menui ir amatams

Pastaraisiais metais, padedant Europos fondams, Kuršių Nerijoje atgimė tradiciniai liaudies menai ir amatai. Projekto „Amatai Baltijos pakrantėje“ tikslas – skatinti verslumą ir turizmą regione pasitelkiant neįkainojamus vietinių dailininkų ir amatininkų įgūdžius. Projekto metu įvairiose mugėse ir parodose apsilankė apie 20 000 žmonių, per 100 dailininkų ir amatininkų sėmėsi patirties verslo ir rinkodaros mokymuose.

 Papildomos priemonės

 
Padedant Baltijos pakrantės projektui, tradiciniai amatai gyvuoja ir klesti Padedant Baltijos pakrantės projektui, tradiciniai amatai gyvuoja ir klesti

„Sukūrus naujas turistų lankytinas vietas ir organizavus renginius, susijusius su tradiciniais kuršių amatais, ypač Šiaurės Kuršo amatų centre (Ventspilyje) ir Klaipėdos menų ir amatų kvartale, visuomenės dėmesys tradiciniam kuršių menui ir kultūrai gerokai išaugo, ir tai leidžia tikėtis, kad šios žinios ir įgūdžiai bus perduoti ateinančioms kartoms.“
Aldis Abele, Ventspilio miesto tarybos administracijos direktorius, Latvija

Amatų verslui Latvijoje ir Lietuvoje sunkiai sekasi konkuruoti su besivystančiomis masinės gamybos technologijomis. Vis dėlto vietiniai amatininkai ir dailininkai kaip įmanydami stengiasi panaudoti savo talentą, darbo metodus, paveldėtas iš protėvių tradicijas ir patirtį, perduoti tai ateinančioms kartoms. Įgyvendinant minėto projekto tikslus ir skatinant užimtumą bei turizmą regione buvo rekonstruotas Šiaurės Kuršo amatų centras (Ventspilyje) ir Klaipėdos menų ir amatų kvartalas.

Startas duotas

Projekte dalyvavo keturi pagrindiniai partneriai: Ventspilio miesto taryba (Latvija), Ventspilio amatininkų sąjunga (Latvija), Klaipėdos miesto savivaldybė (Lietuva) ir Klaipėdos kultūrų komunikacijos centras (Lietuva). Projekto tikslas – toliau puoselėti iš kartos į kartą perduodamus liaudies amatų įgūdžius. Ventspilyje ir Klaipėdoje organizuoti mokymai, kuriuose dalyviai mokėsi verslumo, kultūros paveldo išsaugojimo, amatų istorijos, meno ir dizaino dalykų. Dalyviai turėjo galimybę prisijungti prie mokomųjų išvykų į menininkų dirbtuves, kartu padidinti konkurencingumą ir reklamuoti rinkoje savas prekes.

Žodžio galia

Projektas parėmė 582 amatininkus ir dailininkus, o iš viso apie jį sužinojo apie 100 000 žmonių. Projekto įgyvendinimo metu buvo sukurti du vaizdo filmai (vienas skirtas Latvijai, kitas – Lietuvai), išplatinti 150 kopijų tiražu, taip pat miestai įsigijo 15 parodoms skirtų informacinių stendų. Surengta keletas spaudos konferencijų, vietinėje spaudoje bei regioniniuose ir šalies leidiniuose buvo publikuojami straipsniai, spaudos pranešimai ir reklaminiai plakatai. Ventspilyje ir Klaipėdoje eksponuota dešimt parodų iš kelionių, kuriose pristatyti ir rodyti amatai, vyko varžytuvės, mugės ir teminės dienos.

Naujo gyvenimo pradžia

Projekto rezultatai atvėrė kelią sveikai ateičiai. Kuršo ir Klaipėdos regionuose padidėjo pramonės darbuotojų užimtumas, jų pajamos, sumažėjo uždarbio atotrūkis tarp amatininkų ir pripažintų dailininkų, suaktyvėjo turizmas, buvo išsaugoti tradiciniai kuršių amatai, o ekonominė plėtra abiejuose regionuose įgavo gerokai platesnį mastą.


Projekto terminas

16/01/2010