Naujos kartos žaliosios energijos tiekimas Baltijos jūros regione

ES finansuojamas projektas Baltijos jūros regione paskatino mažąsias ir vidutines įmones, veikiančias atsinaujinančios energijos ir judumo srityse, naudoti pažangiąją galios elektroniką. Ši technologija naudojama energijai konvertuoti, perduoti ir vartoti, ir gali padėti pereiti prie ekologiškesnės visuomenės.

 Papildomos priemonės

 
Green PE’s household pilot project in Sweden. ©Natek Power Systems AB (2019) Green PE’s household pilot project in Sweden. ©Natek Power Systems AB (2019)

" Pažangioji galios elektronika yra sparčiai besivystanti sritis Baltijos jūros regione, o „Green PE“ projektas suteikė mums galimybę pamatyti, kokia veikla vykdoma kitose šalyse. Mes suradome bendradarbiavimui tinkamus žmones ir išbandėme įvairias pažangiosios galios elektronikos taikymo sritis. "

Dr. Janis Stabulnieks, Latvijos technologijų centro valdantysis direktorius

Nors naujos kartos elektroniniai prietaisai kaskart vis mažėja, pažangioji galios elektronika (PE) leidžia mūsų kasdieniams prietaisams padidinti galią ir efektyvumą. Įrodyta, kad ši technologija leidžia sutaupyti iki 50 % energijos. Tačiau įsitvirtinimą rinkoje apsunkino sąnaudos ir kitos technologinės kliūtys.

Projektas „Green PE“ pasinaudojo ES lėšomis, kad įmonės galėtų gauti profesionalios informacijos apie pažangiąją PE. Projekto partneriai susivienijo, kad parodytų, kaip technologijos gali būti naudingos trijuose sektoriuose: atsinaujinančios energijos, elektroninio judumo ir mažai energijos naudojančio būsto.

Žaliosios revoliucijos galia

Tam, kad naujos kartos vėjo malūnai, saulės energija ir elektra varomi automobiliai veiktų patikimai ir efektyviai, jiems reikalinga pažangioji PE. Kylio universitete Vokietijoje vienas iš penkių „Green PE“ parodomųjų bandomųjų projektų buvo skirtas DC / AC keitikliui sukurti. Universalus prietaisas buvo išbandytas vėjo jėgainėse, tačiau jį taip pat galima pritaikyti ir integruoti į saulės elektrines.

Norint parodyti, kaip galima panaudoti galios elektroniką elektromobilumui, kad būtų galima konkuruoti su įprastomis motorinėmis transporto priemonėmis, projekto metu lauko sąlygomis buvo atlikti bandymai su lenktyniniais automobiliais ir šiukšliavežėmis. Po bandymų su puslaidininkių komponentais Latvijos įmonė sukūrė elektrinio variklio pavarą, kuri šiuo metu gaminama. Šiukšliavežėms skirtų akumuliatorių technologija buvo išbandyta Danijoje. Bandymo rezultatai buvo paskelbti produktų kūrėjams skirtoje ataskaitoje, o įmonės vadovams buvo skirta mažiau techninių suvestinių dokumentų.

Siekiant sutaupyti energijos ir sąnaudų išmanieji namai naudoja efektyvų energijos konvertavimą, naudodami išmanųjį apšvietimo, klimato ir apsaugos sistemų automatizavimą. Atliekant bandymą, namų ūkyje Švedijoje buvo įrengta 20 saulės baterijų plokščių, 14 saulės kolektorių ir PE pagrindu sukurta energijos kaupimo sistema. Tartu miesto fizikos institute, Estijoje, taip pat buvo įrengtos penkios fotovoltinių bandymų stotys, skirtos PE sistemoms išbandyti.

Pramonės įžvalgos

Projekto metu, kartu su šiais parodomaisiais bandymais, buvo surengta 80 vizitų įmonėse, kurie padėjo verslininkams permąstyti savo požiūrį ir apsvarstyti pažangiosios galios elektronikos galimybes. Iš viso projekto veikloje aktyviai dalyvavo 240 bendrovių, o rezultatais buvo pasidalyta su 7 000 įmonių.

Žvelgiant į ateitį, per trejus tyrimo metus įgytos įžvalgos padėjo užsitikrinti Pramoninės elektronikos centro finansavimą. Tyrimų centras, įsikūręs Sønderborge netoli Danijos ir Vokietijos sienos, bus finansuojamas iki 2030 m.

Bendra investicijų ir finansavimo iš ES suma

Bendros investicijos į projektą „Green PE“ siekia 3 099 982 EUR. ES regioninės plėtros fondas iš 2014–2020 m. programavimo laikotarpio tarpregioninio Baltijos jūros regiono veiksmų programos lėšų skyrė 2 417 073 EUR. Investicijos priskiriamos prioritetui „Aplinkos apsauga ir išteklių naudojimo efektyvumas“.

Projekto terminas

30/04/2020