Spolupráca medzi regiónmi a krajinami
Európska územná spolupráca
Európska územná spolupráca, základný kameň európskej integrácie, je mimoriadne dôležitá z hľadiska vytvorenia spoločného európskeho priestoru. Má jasnú európsku pridanú hodnotu - pomáha zaistiť, aby hranice nepredstavovali prekážky, prispieva k zblíženiu Európanov a riešeniu spoločných problémov, uľahčuje výmenu nápadov a podporuje strategické činnosti zamerané na dosiahnutie spoločných cieľov.
Makroregionálne stratégie
Makroregionálna stratégia predstavuje integrovaný rámec schválený Európskou radou, ktorý môžu okrem iného podporovať aj európske štrukturálne a investičné fondy. Zaoberá sa bežnými výzvami, ktorým čelí vymedzená geografická oblasť zahŕňajúca členské štáty a tretie krajiny, ktoré sa nachádzajú v tej istej geografickej oblasti a môžu ťažiť z posilnenej spolupráce, čo prispieva k dosiahnutiu hospodárskej, sociálnej a územnej súdržnosti.
Zatiaľ boli prijaté štyri makroregionálne stratégie EÚ, ktoré sa vzťahujú na niekoľko oblastí politiky:
- Stratégia EÚ pre región Baltského mora
(2009)
- Stratégia EÚ pre podunajskú oblasť
(2010)
- Stratégia EÚ pre región Jadranského a Iónskeho mora
(2014)
- Stratégia EÚ pre alpský región
(2015)
Všetky prijaté makroregionálne stratégie sprevádza aj akčný plán vykonávania, ktorý sa má pravidelne aktualizovať vzhľadom na nové vznikajúce potreby a meniaci sa kontext. Štyri makroregionálne stratégie sa týkajú 19 členských štátov EÚ a 8 krajín mimo EÚ.
Medzinárodná spolupráca
Európska únia ponúka nečlenským krajinám svoje skúsenosti s procesom regionálneho rozvoja.
Iné formy spolupráce a nadväzovania kontaktov
- Každoročný Európsky týždeň miest a regiónov ("Open Days")
- Internetová platforma pre spoluprácu RegioNetwork 2020