breadcrumb.ecName
hr Hrvatski

Misterion: istraživanje prirodne i kulturne baštine Slovenije i Hrvatske uz rijeku Kolpu

  • 21 October 2020

Slovenija i Hrvatska iskoristile su graničnu rijeku Kolpu za promicanje prirodne i kulturne baštine regije, poticanje održivog turizma, otvaranje radnih mjesta i sprječavanje depopulacije. U projektu Misterion koji je financirao EU sudjelovale su tri općine: Semič i Metlika u Sloveniji te Kamanje u Hrvatskoj.

U ovom smo se projektu udružili, obnovili muzejsku kuću u centru Semiča i izradili bogatu kolekciju prirodne baštine nazvanu Centar prirode Bela Krajina. Nadamo se da će neizravan rezultat projekta biti otvaranje radnih mjesta pružanjem prilike lokalnim poduzećima da se dokažu.

Polona Kambič, načelnica općine Semič, Slovenija

Misterion je obuhvaćao razvoj prekograničnog turističkog proizvoda pod nazivom „Iskustvo tajne voda”, obnovu zgrade u Semiču u koju su smještene muzejske izložbe i arheološka istraživanja špilje Vrlovke na hrvatskoj strani rijeke Kolpe.

Dodatno su obnovljene dvije poučne staze na slovenskoj strani rijeke: jedna koja prolazi krškim reljefom područja, terenom koji obilježavaju vapnenac, špilje i podzemne rijeke, od špilje Lebica do rijeke Krupe, a druga prati pritok Obrh.

Jedinstveno iskustvo

„Iskustvo tajne voda” prikazuje krški krajolik i njegov razvoj tijekom milijuna godina, povijesne crkve i dvorce, muzeje, galerije i arheološke nalaze. Posjetitelje povezuje s kampovima koji mogu služiti kao baze za aktivnosti kao što su veslanje, bicikliranje, planinarenje i padobransko jedrenje. Olakšava posjete poljoprivrednim gospodarstvima i vinogradima gdje se kušaju tradicionalna hrana i vino.

Obnovljena muzejska zgrada u Semiču dom je Centra prirode Bela Krajina, zbirke koja predstavlja biljni i životinjski svijet regije. Izložba priča priču o Semiču i okolnom području od pretpovijesnih vremena do kraja Drugog svjetskog rata. Vinogradska zbirka uređena je u stilu kušaonice vina. Postavljeni su rampa i lift kako bi se osigurao pristup ljudima smanjene pokretljivosti.

Tijekom iskapanja u špilji Vrlovka i izvan nje, koja je služila kao nekropola u neolitiku, otkriveni su nalazi, uključujući kotače, koji pružaju dokaze o ljudskoj aktivnosti na tom području.

Učionica u prirodi

Elementi prirodne i kulturne baštine uz poučnu kršku stazu označeni su znakovima i lakše su dostupni, djelomično zahvaljujući izgradnji pješačkog mosta preko rijeke Krupe. Na stazi su uređeni vidikovac i edukativno igralište koji čine učionicu u prirodi za djecu.

Točke interesa uključuju školjkaše Congeria, jedinu poznatu slatkovodnu podzemnu školjku na svijetu, čovječju ribicu, krške špilje i kanjon Krupe.

Preuređena je Poučna staza Obrh koja počinje kod podzemnog izvora Obrha u blizini centra Metlike, a duž koje se mogu vidjeti izvori, potoci i špilje. Uz pomoć elektroničkih vodiča i edukativnih igara predstavljeni su aspekti kao što su važnost Obrha za stanovnike Metlike tijekom stoljeća i pojila za životinje.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a 

Ukupno ulaganje u projekt „Misterion” iznosi 1 239 205 EUR, od kojih EU-ov Europski fond za regionalni razvoj pridonosi s 1 053 325 EUR u okviru Operativnog programa „Interreg V-A – Slovenija – Hrvatska” za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „Očuvanje i održiva upotreba prirodnih i kulturnih resursa”.