breadcrumb.ecName

Recikliranje industrijske otpadne topline za zeleniju Europu zahvaljujući Interregu

  • 14 October 2021

Projektom CE HEAT, koji je financiran sredstvima programa Interreg Središnja Europa, potiče se ponovna upotreba otpadne topline iz industrijskih procesa i osigurava da europski domovi i poslovanja postanu energetski učinkovitiji i zeleniji. Razvijen je internetski alat kojim se ulagačima i donositeljima politika omogućuje provođenje preliminarnih studija izvedivosti o potencijalnim projektima u području otpadne topline.

Iskorištavanje otpadne topline odlična je prilika da se EU-u pomogne u postizanju snažnog strateškog preduvjeta za zeleniji, klimatski neutralan i kružni razvoj regije.

Prijava projekta CE HEAT na natjecanje Regiostars 2021.

Na internetskoj stranici projekta CE HEAT nalazi se karta otpadne topline za nekoliko srednjoeuropskih regija kako bi se pomoglo u utvrđivanju potencijalno zanimljivih projekata. Alat za iskorištavanje otpadne topline uključuje kalkulator koji omogućuje ulagačima da procijene je li njihov projekt izvediv u okviru navedenih financijskih i tehničkih ograničenja.

Sadržava i smjernice o tome kako razviti katastar otpadne topline. Platforma je rezultirala s nekoliko upita za suradnju u području inicijativa za otpadnu toplinu. Tijekom trajanja projekta razvijeni su planovi za iskorištavanje otpadne topline za sve partnerske regije.

Pokrivanje cijelog lanca vrijednosti

Devet partnera konzorcija iz sedam zemalja željelo je pojednostavniti provedbu projekata u području otpadne topline pokrivanjem cijelog lanca kompetencija, od tehnologija i planiranja u području energije i razvijanja poslovnog modela do nadziranja i procjene.

Osigurali su širenje znanja i razvijenih alata u okviru projekta u područja kao što su izrada politika i akademska zajednica.

Neiskorišten potencijal

U industrijama u kojima se iskorištavaju velike količine energije kao što su tvornice cementa, izrada i proizvodnja čelika, na energiju otpada otprilike 20 % ili više ukupnih proizvodnih troškova. Prema informacijama na stranici projekta između 20 % i 50 % potrošnje energije u industriji na kraju se ispušta u obliku otpadne topline, a između 18 % i 30 % te energije moglo bi se iskoristiti.

Zakonodavstvom EU-a u obliku Direktive o obnovljivim izvorima energije i Direktive o energetskoj učinkovitosti potiče se države članice na povećanje napora u iskorištavanju otpadne topline.

Primjeri uspješnih projekata uključuju tvornicu pločica u Beču u Austriji u kojoj vrući zrak iz pećnica omogućuje grijanje i toplu vodu za 600 kućanstava te procese hlađenja u samom poduzeću. Poduzeće je surađivalo s mrežnim operatorima kako bi se projekt uspostavio u 10 mjeseci. Naručen je 2016. i njime se godišnje uštedjelo 1000 tona CO2.

U slovenskom Mariboru toplina iz hidroelektrane pruža toplinu za urede u postrojenju i obližnja kućanstva. Rješenje je naručeno 2002., a povećalo je cjelokupnu učinkovitost elektrane za 1 %, dok je potrošnja energije smanjena.

Prepreke koje je potrebno prevladati

Teškoće s kojima se susreću projekti u kojima se otpadna toplina dobavlja vanjskoj strani, na primjer tvornica području stanovanja, podudaraju se s ponudom otpadne topline prema potražnji. Ekonomski je najisplativija upotreba otpadne topline jest u blizini izvora topline. Proizvodnju električne energije iz otpadne topline još uvijek usporava niska učinkovitost dostupne tehnologije.

Projektni partneri i dalje razvijaju nove ideje i uspostavljaju nove konzorcije za sljedeće razdoblje financiranja EU-a.

Ukupno ulaganje i financiranje EU-a

Ukupno ulaganje za projekt „Sveobuhvatni model iskorištavanja otpadne topline u srednjoeuropskim regijama” iznosi 1 972 032 EUR, od kojih EU-ov Europski fond za regionalni razvoj pridonosi iznosom od 1 635 199 EUR koji daje u sklopu Programa suradnje „Interreg središnja Europa” za programsko razdoblje 2014. – 2020. Ulaganje pripada prioritetu „Suradnja u strategijama za nisku razinu ugljika u središnjoj Europi”.