Ocenění REGIOSTARS

REGIOSTARS jsou evropské ceny pro nejinovativnější regionální projekty.

Další nástroje

 

Novinky

Evropská komise dnes vyhlásila vítěze ročníku 2020 soutěže REGIOSTARS za nejlepší projekty politiky soudržnosti v celé Evropské unii. Letošní slavnostní udílení cen REGIOSTARS, které se konalo během 18. Evropského týdne regionů a měst, bylo poprvé v historii zcela digitální. Akce se na dálku zúčastnilo šest členů či členek Evropské komise: komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreirová; místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost Věra Jourová; komisařka pro inovace, výzkum, kulturu, vzdělávání a mládež Marija Gabrielová; komisař pro pracovní místa a sociální práva Nicolas Schmit; komisař pro hospodářství Paolo Gentiloni a komisař pro životní prostředí, rybolov a oceány Virginijus SinkevičiusJak již bylo dříve oznámeno, do letošního ročníku soutěže bylo zasláno rekordních 206 přihlášek a velký zájem vyvolala i kategorie ceny veřejnosti, v níž hlasovalo 33 000 osob.

Komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreirová k tomu řekla: „Vřele blahopřeji nejlepším projektům politiky soudržnosti EU za rok 2020. Hvězdami politiky soudržnosti EU jsou příjemci projektů, protože díky nim se naše vize stává realitou. Je to vize spravedlivější a soudržnější EU, kde nepanují velké rozdíly v životní úrovni a kde roste kvalita života všech jejích obyvatel. Díky ocenění REGIOSTARS vidíme, že lze dosáhnout vynikajících výsledků, když EU, členské státy, regiony a města spolupracují, aby co nejlépe využily finanční prostředky EU a uskutečnily své projekty.“

Souvislosti

V rámci soutěže REGIOSTARS jsou oceňovány projekty financované EU, které prokáží špičkovou úroveň a nové přístupy v oblasti regionálního rozvoje. Evropská komise pořádá tuto soutěž od roku 2008. Cílem je inspirovat další regiony a manažery projektů v celé Evropě. Zúčastněným projektům se pak dostane velké pozornosti při komunikačních činnostech na evropské úrovni. Každý rok se soutěží v pěti kategoriích a v kategorii ceny veřejnosti. 

Další informace

Ocenění REGIOSTARS

Finalisté REGIOSTARS 2020

Playlist laureátů na YouTube

Další aktuality

Evropská komise každým rokem ocení projekty financované z EU, které vykazují excelenci a nové přístupy v oblasti regionálního rozvoje. S cílem inspirovat další regiony a projektové manažery po celé Evropě jsou zúčastněné projekty ve středu pozornosti komunikačních aktivit na evropské úrovni.

Tematické zaměření

Ceny REGIOSTARS se udělují projektům v pěti tematických kategoriích (inteligentní a udržitelný růst podporující začlenění, rozvoj měst a téma roku).

V roce 2020 se ceny REGIOSTARS zaměřují na pět oblastí, které jsou klíčové pro budoucnost regionální politiky EU:

 • Průmyslová transformace v zájmu inteligentnější Evropy
 • Oběhové hospodářství pro zelenou Evropu
 • Dovednosti a vzdělání pro digitální Evropu
 • Občanská angažovanost v zájmu soudržnosti evropských měst
 • Silnější pozice mladých lidí v zájmu přeshraniční spolupráce – 30 let existence iniciativy Interreg

Přihlášené projekty posoudí a vítěze korunují akademičtí pracovníci na vysoké úrovni.

Kromě toho i veřejnost rozhodne o svém vítězi prostřednictvím veřejného on-line hlasování a udělí jednomu z projektů cenu veřejnosti.

Další informace o kategoriích cen jsou v příručce pro žadatele PDF en. Clarification endorsement letter PDF en

Jak se zapojit?

Příručka pro žadatele obsahuje všechny nezbytné informace pro to, aby právě váš projekt zvítězil. Vedle podrobného popisu letošních kategorií cen, způsobilosti a kritérií cen tato příručka obsahuje praktický návod, který vás provede celým procesem. 

Platforma pro přihlášení on-line je otevřená od 2. březen do 9. května 2020.

Výherci v pěti kategoriích a výherce ceny veřejnosti obdrží své zasloužené ceny během slavnostního předávání cen REGIOSTARS, které se v říjnu 2020 odehraje v Bruselu.

Do soutěže REGIOSTARS se v roce 2020 přihlásilo celkem 206 účastníků!

Hlasujte pro váš oblíbený projekt na stránce: https://regiostarsawards.eu

V každé kategorii porota vybere až 5 finalistů. Vítěz bude vyhlášen 9. července. Hlasy, které obdržíme po tomto datu, budou dále započítávány pro dané finalisty v rámci ceny veřejnosti

Nezávislá porota vybrala 25 finalistů, 5 pro každou kategorii z 2020 ceny RegioStars.

Od dnešního dne až do 15. září je na platformě pro hospodářskou soutěž otevřeno hlasování o udělení ceny veřejnosti: https://regiostarsawards.eu.
Níže je uveden seznam 25 finalistů, 5 pro každou kategorii (kompletní projektové fiše budou zveřejněny na Inforegio v nadcházejících týdnech):

Průmyslová transformace v zájmu inteligentnější Evropy

 • Smart Solar Charging Region Utrecht
 • HyTrEc2- Hydrogen Transport Economy for the North Sea Region 2
 • House of Digitalization
 • METAL 3D INNOVATIONS (Me3DI)
 • ESA BIC Portugal- Promoting the space economy and the European Space Agency incubation program in Centro Region

Oběhové hospodářství pro zelenou Evropu

 • Take the Cool Food challenge
 • SeRaMCo- Secondary Raw Materials for Concrete Precast Products
 • Fibrenamics Green
 • EcoDesign Circle
 • Blue Circular Economy

Dovednosti a vzdělání pro digitální Evropu

 • E-SCHOOLS, PILOT PROJECT
 • Museums over the borders
 • CYNIC- Cyber security in Innovation and Business Communication
 • Digital Academies for Inclusive Learning
 • Digital platform for remote training

Občanská angažovanost v zájmu soudržnosti evropských měst

 • A Jewel in a Poor Neighbourhood
 • Buergerbahnhof-Plagwitz
 • High Five! jugendrechte im quartier
 • SHICC- Sustainable Housing for Inclusive and Cohesive Cities
 • VilaWATT- INNOVATIVE LOCAL PUBLICPRIVATE-CITIZEN PARTNERSHIP FOR ENERGY GOVERNANCE

Silnější pozice mladých lidí v zájmu přeshraniční spolupráce – 30 let existence iniciativy Interreg

 • ENERGY@SCHOOL
 • Time is now for change
 • IEER Interreg Europe
 • DEM KLIMA AUF DER SPUR
 • XBIT- CROSS-BORDER IT NETWORK FOR COMPETITIVENESS, INNOVATION AND ENTREPRENEURSHIP

Kategorie 1: Průmyslová transformace v zájmu inteligentnější Evropy

ESA BIC Portugal (PT)

A project based in Portugal’s Centro region has helped entrepreneurs and SMEs generate new business and innovation by supporting their access to and use of space technologies and satellite data. High-tech space-bound solutions are being used to create new products and services in sectors such as transport and logistics, healthcare, agriculture and the environment. In its first five years of operation, the ESA-BIC Portugal project helped to generate more than EUR 11.5 million in sales and turnover, while creating 30 start-ups and around 100 highly skilled jobs.

Více o tomto projektu


Kategorie 2: Oběhové hospodářství pro zelenou Evropu

Take the Cool Food challenge (FR-UK)

Food accounts for nearly a fifth of our individual carbon footprints. Although this can be lowered, doing so requires individuals to adopt more sustainable food choices – choices that most people simply don’t know about. But thanks to the Cool Food Challenge, an EU-funded initiative between the UK and France, there’s a fun, interactive way to make smart, sustainable food choices.

Více o tomto projektu


Kategorie 3: Dovednosti a vzdělání pro digitální Evropu

E-SCHOOLS, PILOT PROJECT (HR)

The e-Schools project aims to increase information and communication technology (ICT) use in primary and secondary education in Croatia by providing ICT equipment and educational tools for schools and teachers. This will enhance teachers' professional development, improve the quality of education and increase students' employability.

Více o tomto projektu


Kategorie 4: Občanská angažovanost v zájmu soudržnosti evropských měst

SHICC - Sustainable Housing for Inclusive and Cohesive Cities (BE - DE - FR - IE - NL - UK)

European funds are being used to showcase a community-focused model for land and affordable housing solutions in four cities across Belgium, France and the UK. Currently in development, these pilot sites will be studied to assess how sustainable and inclusive communities can be launched elsewhere in Europe. The project aims to make information and expertise accessible to people hoping to launch their own initiatives.

Více o tomto projektu


Kategorie 5: Silnější pozice mladých lidí v zájmu přeshraniční spolupráce – 30 let existence iniciativy Interreg

ENERGY@SCHOOL (AT - DE - HR - HU - IT - PL - SI)

Youth will play a crucial role in Europe’s transition to a carbon neutral continent. Energy@School trained pupils to become ‘junior energy guardians’. This awareness-raising approach resulted in significant energy efficiency improvements for the participating schools and can easily be rolled out in other regions. The project has shown that giving youth greater responsibility can be as effective as expensive renovation measures.

Více o tomto projektu


Veřejné hlasování

Time is now for change (LT - PL)

Working with and supporting at-risk youth is never an easy task. Doing so across borders is even more challenging. But thanks to the cooperation and coordinated programming facilitated by the EU-funded Time is Now for Change project, the Polish-Lithuanian cross-border region has succeeded in doing exactly that.

Více o tomto projektu

Archivy