Cyklostezky „Singltrek“ lákají turisty do regionu na pomezí České republiky a Polska

Díky územní spolupráci v česko-polské pohraniční oblasti mezi Novým Městem pod Smrkem a městem Świeradów-Zdrój vzniklo 39,6 km horských cyklostezek. Cyklostezky typu singltrek v Jizerských horách jsou úzké cesty, které se vinou terénem po vrstevnicích hor a splývají s krajinou.

Další nástroje

 
Cyklista na horské cyklostezce Singltrek pod Smrkem. © Lesy České republiky Cyklista na horské cyklostezce Singltrek pod Smrkem. © Lesy České republiky

" Stezky Singltrek jsou vytvořeny odborníky. Cyklisté jsou nadšeni, když zdolávají klikatý profil stezky, prudce mění směr jízdy a vychutnávají si nádhernou lesní a venkovskou krajinu. Obtížnost stezek je různá – lehké jsou určeny dětem, ty obtížné zase ocení zdatní cyklisté. Díky tomu se singltrek hodí pro celou rodinu. "

Radovan Srba, ředitel prodeje a marketingu, Lesy České republiky

Jizerské hory jsou oblíbenou letní i zimní turistickou destinací. Jejich jižní úbočí jsou snadno přístupná, nabízejí rozsáhlou infrastrukturu a těší se zájmu velkého počtu návštěvníků. Naproti tomu potenciál vzdálenější severní oblasti, kde se nachází Nové Město pod Smrkem a Świeradów-Zdrój, nebyl dosud příliš využíván.

Vybudováním sítě stezek typu singltrek projekt posiluje sociálně-ekonomické vztahy mezi oběma stranami hranice a vytváří podmínky pro rozvoj turismu a souvisejících služeb, např. hotelů a restaurací nebo půjčoven a servisů kol. Díky projektu byla zajištěna zabezpečená parkoviště v místech, kde stezky začínají. Dále bylo pořízeno vybavení pro údržbu stezek (včetně čtyřkolky), vznikl web věnovaný cyklostezkám a došlo k instalaci osmi stojanů s mapami a dalšími informacemi. Projekt zároveň propaguje stezky prostřednictvím billboardů a zajistil rovněž výrobu a distribuci 15 000 letáků a map.

Cenově úsporný turistický produkt

Stezky typu singltrek jsou bezpečné a šetrné k životnímu prostředí – vyžadují totiž jen malý objem stavebních materiálů a minimální údržbu. Jsou určeny pro cyklisty různých výkonnostních úrovní, kteří upřednostňují jiné než asfaltové cesty. Představují dobrý způsob, jak maximálně využít rekreačních možností nabízených lesy a lákat uživatele po celý rok. To vše z nich dělá cenově velmi úsporný turistický produkt.

Projekt byl realizován skupinou odborníků z oblasti turismu a cyklistiky a čerpal z návrhů pro podobné projekty v euroregionu Nisa. Poskytuje plnohodnotný požitek z jízdy na kole v horách a díky cílené propagaci a marketingu přispívá k popularizaci stezek typu singltrek a láká do oblasti turisty. To vede k rozvoji souvisejících podnikatelských aktivit, vytváření pracovních míst a posílení místní ekonomiky.


Celkové investice a financování z EU

Celkové investice do projektu „Singltrek pod Smrkem“ činí 789 707 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj EU přispěl v programovém období 2007–2013 částkou 671 251 EUR z operačního programu „Česká republika – Polská republika“.


Datum konceptu

03/06/2015

Videa