České město zahajuje provoz trojitě hybridního autobusu

Díky nedávnému vývoji, který koordinoval Ústav jaderného výzkumu Řež, cestování autobusem ve středočeských Neratovicích už nebude jako dřív. Nově zavedený trojitě hybridní autobus neboli TriHyBus nyní projíždí městem bez hluku a vibrací, které jsou charakteristické pro tradiční dieselové motory, a nabízí cestujícím příjemnější a ekologičtější způsob cestování.

Další nástroje

 
Trojitě hybridní autobus – slouží cestujícím i přírodě Trojitě hybridní autobus – slouží cestujícím i přírodě

„Projekt TriHyBus je předzvěstí nové éry v České republice, éry, ve které dopravní odvětví bude méně závislé na fosilních palivech a více závislé na vodíku a elektřině. Tento projekt nám otevřel mnohé dveře, zejména v odvětví obnovitelné energie.“
Luděk Janík, ředitel České vodíkové technologické platformy

Jak zjišťuje 16 400 obyvatel Neratovic, prosperující města již nemusí být synonymem pro smog a hlučný provoz. Pokud se vodík stane palivem budoucnosti, mohou se obyvatelé měst těšit nejen na čistější vzduch a méně ruchu, ale pocítí také zdravotní výhody, protože se významně sníží rizika spojená se souvisejícími následky, jako je astma a vysoký krevní tlak.

Spolupráce na TriHyBusu

TriHyBus je výsledkem dohody o spolupráci mezi těmito subjekty: český Ústav jaderného výzkumu Řež, Škoda Electric, Linde Gas, Veolia Transport, Proton Motor (Německo) a IFE Halden (Norsko). Společnost Škoda Electric byla zodpovědná za autobus včetně jeho elektrického hnacího systému a systémové integrace a společnost Proton Motor dodala pohonný systém na bázi trojitě hybridních palivových článků.

Dvanáctimetrový autobus standardní velikosti používá 48kW palivový článek společnosti Proton Motor společně ultrakapacitory, které se dobíjejí při brzdění. Autobus je naplněn 20 kg vodíku v plynném stavu při tlaku 350 bar a na jednu nádrž ujede více než 250 km maximální rychlostí 65 km/h.

Společnost Linde Group v Neratovicích postavila vodíkovou čerpací stanici, kam je stlačený vodík v plynném stavu dodáván. Naplnění netrvá ani 10 minut.

Ekologičtější a chytřejší cestování

Vodík je jako palivo budoucnosti naprosto vstřícný k životnímu prostředí. Při provozu vznikají pouze emise vody. Toto nové palivo navíc významně snižuje závislost Evropy na dovážených fosilních palivech, jako je ropa a zemní plyn.

Tento inteligentní hybridní systém – palivový článek je energetický převodník, který k výrobě elektřiny používá chemickou energii – se pyšní celkovou účinností až 50%. V současnosti je v provozu jeden autobus a jedna vodíková čerpací stanice.

Tento vývoj byl možný díky financování od ERDF, českého Ministerstva dopravy a jednotlivých partnerů projektu.

Datum konceptu

22/12/2009