Nemocnice Nové Město na Moravě poskytuje lepší zázemí pro nemocné děti

Výstavba nové budovy v Nemocnici Nové Město na Moravě v Kraji Vysočina poskytuje moderní a prostorné zázemí pro péči o nemocné děti a ubytování jejich rodičů a pečovatelů. Nové dětské křídlo bylo otevřeno v roce 2019 a nahradilo budovu z 50. let minulého století, která již nevyhovovala péči o pacienty ani moderním technologiím potřebným k poskytování prvotřídní lékařské péče.

Další nástroje

 
The new pavilion of the children's ward at Nové Město Hospital in Moravia ©Ministry of Regional Development/Eva Bártíková/Denik, 2020 The new pavilion of the children's ward at Nové Město Hospital in Moravia ©Ministry of Regional Development/Eva Bártíková/Denik, 2020

" Toto nové dětské oddělení má pozitivní dopad na psychiku a pohodu našich pacientů i personálu. "

Věra Palečková, ředitelka nemocnice

Nová budova má kapacitu 46 lůžek pro malé pacienty, včetně dvou postýlek pro novorozence a 16 lůžek pro batolata. Mnoho pokojů je vybaveno sociálním zařízením a lůžky pro rodiče, kteří tak mohou zůstat se svými dětmi během léčby. Interiér je citlivě zařízen podle potřeb dětí a herna je vybavena vhodnými hračkami a doplňky. Cílem je, aby se pacienti cítili bezpečně a uzdravovali se v příjemném prostředí.

Kromě lůžkového a ambulantního oddělení dětského traktu je v budově k dispozici i dětské neurologické centrum. V přízemí se nachází ušní, nosní a krční klinika, která slouží i dospělým pacientům. Mezi další společné prostory patří velká jídelna a dvě samostatné jednotky pro poskytování střednědobé péče.

Více prostoru, lepší vybavení

 Vybudováním nového dětského oddělení nemocnice překonala dlouhodobý problém, kdy musela péči o děti zajišťovat ve stísněných podmínkách. Stará budova měla také méně místností než její náhrada. Stará budova z 50. let minulého století měla velmi malé ambulantní prostory a nemohla dostatečně poskytovat intenzivní péči.

Energeticky úsporná budova

Nová budova využívá moderní technologie a vybavení, které zajišťují mnohem vyšší energetickou účinnost než její předchůdkyně. Nové křídlo, které je energeticky pasivní budovou, pomáhá snižovat náklady nemocnice na vytápění a elektřinu. Tříkomorová okna a nejmodernější izolace zajišťují teplé a příjemné prostředí pro pacienty i personál po celý rok.

Výstavba nové budovy nebyla původním plánem pro tento prostor. Stará budova měla být zrekonstruována, včetně výměny starých oken a vytvoření většího prostoru pro lůžka. V průběhu vývoje projektu se však objevily další závady. Proto bylo nákladově výhodnější postavit zcela novou budovu než pokračovat v rekonstrukci.

Nové Město na Moravě je díky své poloze na Vysočině oblíbeným centrem zimních sportů. Název obce je sice „Nové Město na Moravě“, ale osídlení na tomto místě existuje již od roku 1250. Nemocnice slouží více než 10 000 místních obyvatel a tisícům návštěvníků.


Celkové investice a financování EU 

Celková investice na projekt „Nemocnice Nové Město na Moravě – pavilon dětského oddělení“ činí 2 616 168 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj EU přispěje prostřednictvím Operačního programu Životní prostředí v programovém období 2014-2020 částkou 784 850 EUR. Investice spadá do priority „Energetické úspory ve veřejném sektoru“.

Datum konceptu

22/04/2021