Nová cyklostezka zajišťuje bezpečné dojíždění na severozápadě České republiky

S cílem zajistit, aby občané mohli bezpečně jezdit na kole do práce a do školy, vybudovaly obce na severozápadě České republiky podél rušné hlavní silnice vyhrazený pruh pro cyklisty.

Další nástroje

 
Cycle paths are being built along the highway between Prunéřov and Černovice, in north-west Czech Republic. ©Ministry of Regional Development/ Antonín Kapraň Cycle paths are being built along the highway between Prunéřov and Černovice, in north-west Czech Republic. ©Ministry of Regional Development/ Antonín Kapraň

" Cyklostezka Prunéřov – Černovice se stala důležitou součástí domácí sítě cyklostezek. Ve většině regionu se napojuje na další cyklostezky. Bezpečnou a snadno použitelnou cyklistickou stezku využívají cyklisté jezdící do práce, turisté a dokonce i rodiny s dětmi. "

Jiří Kulhánek, starosta města Kadaň

Silnice spojující obce Prunéřov a Černovice v severozápadní části České republiky je velmi rušná. Úseky této silnice používá denně přes 13 000 vozidel.

Protože tato hustota provozu způsobuje, že silnice je pro cyklisty nebezpečná, lidé tento druh dopravy příliš nevyužívají. Místo toho jezdí vozidly i na krátké cesty, což přispívá k přetížení a znečištění.

Aby se tato situace napravila, vybudoval kraj podél silnice vyhrazené jízdní pruhy pro cyklisty. Díky tomuto konkrétnímu projektu EU bylo postaveno 7,8 km cyklostezek.

Další část dokončena

Kromě asfaltové cesty, která je oddělena od silnice, projekt postavil 15 vyhrazených parkovacích míst pro jízdní kola. Na celé trase jsou informační tabule, které zobrazují pravidla a předpisy týkající se trasy.

Projekt představuje jednu část větší iniciativy směřující k vybudování cyklistických stezek mezi obcemi Prunéřov a Černovice překonávající vzdálenost 9 km. Některé části již byly dokončeny.

Bezpečné dojíždění

Tyto nové stezky společně pomohou zajistit bezpečnost cyklistů. Se zvyšováním bezpečnosti roste také počet lidí, kteří se rozhodnou jezdit na kole do práce, do školy a do obchodů.

V regionu se provádí významné těžební práce. Nové stezky vedou k dolům, ale také poskytují bezpečnou cestu kolem dolů pro ty, kteří chtějí cestovat po revitalizované oblasti.

Stezka vede k regionální elektrárně, jednomu z největších zaměstnavatelů v této oblasti, a povzbuzuje tak pracovníky k jízdě na kole.

Celkové investice a financování EU

Celková investice do projektu „Cyklotrasa Prunéřov – Černovice“ činí 1 180 637 EUR, přičemž Evropský fond pro regionální rozvoj EU přispívá v rámci operačního programu „Doprava“ na programové období 2014–2020 částkou 1 003 541 EUR. Investice spadá do priority „Práce, růst a investice“.

Datum konceptu

09/03/2020