Fond solidarity EU: Komise navrhuje 279 milionů eur pro Portugalsko, Španělsko, Itálii a Rakousko

Další nástroje

 
30/04/2020

Evropská komise dnes navrhla finanční podporu ve výši 279 milionů eur pro několik regionů Portugalska, Španělska, Itálie a Rakouska, které v roce 2019 zasáhly přírodní katastrofy. Tyto finanční prostředky se poskytnou nad rámec 800 milionů eur, jež jsou v rámci Fondu solidarity EU k dispozici na rok 2020.

Komisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreirová uvedla: „Procházíme obdobím, kdy je evropská solidarita důležitější než kdy jindy. Jedním z jejích nejkonkrétnějších projevů je Fond solidarity EU. I když se nyní zaměřujeme na co nejbezpečnější zvládnutí pandemie koronaviru, projevujeme i nadále solidaritu s těmi, kteří byli postiženi jinými pohromami, mezi něž patří i loňské přírodní katastrofy. Dnešní balíček poskytne postiženým regionům tolik potřebnou finanční pomoc.“

Balíček pomoci tvoří tyto položky:

  • 211,7 milionu eur pro Itálii, kterou od severu po jih postihly na konci října a v listopadu 2019 extrémní povětrnostní jevy. Následné povodně a sesuvy půdy způsobily závažné škody. Vrcholem pak bylo zaplavení Benátek.
  • 56,7 milionu eur pro Španělsko po záplavách v oblastech Valencie, Murcie, Castilla-La Mancha a Andalusie v září 2019. Španělsku již byla vyplacena záloha ve výši 5,6 milionu eur.
  • 8,2 milionu eur pro Portugalsko, kde hurikán Lorenzo v říjnu 2019 vážně poškodil veřejnou i soukromou infrastrukturu a těžce dopadl na každodenní život lidí a fungování podniků a institucí. Portugalsku již byla vyplacena záloha ve výši 821 tisíc eur.
  • 2,3 milionu eur pro Rakousko v návaznosti na extrémní povětrnostní jevy v listopadu 2019. Jihozápadní části Rakouska, zejména Korutany a Východní Tyrolsko, pak postihly rozsáhlé záplavy.

Další kroky

Dnešní návrh pomoci z Fondu solidarity EU pro Portugalsko, Španělsko, Itálii a Rakousko musí schválit Evropský parlament a Rada. Jakmile bude návrh Komise schválen, bude možné finanční podporu vyplatit.

Další informace

Novinky

Související témata

Health Solidarity Fund