Nová politika soudržnosti
Pro příští dlouhodobý rozpočet EU na období 2021–2027 Evropská komise navrhuje modernizovat politiku soudržnosti, což je hlavní investiční politika EU a jeden z jejích nejkonkrétnějších projevů solidarity.
Regionální rozvoj a soudržnost po roce 2020: nový rámec v kostce
Zaměření na pět investičních priorit, kde EU může nejlépe pomoci
FHnacím motorem investic EU v období 2021–2027 bude pět hlavních cílů:
Investice do regionálního rozvoje budou převážně zaměřeny na cíle 1 a 2. Na tyto priority bude přiděleno 65 % až 85 % zdrojů EFRR a Fondu soudržnosti, v závislosti na relativním bohatství členských států.
inteligentnější Evropa díky inovacím, digitalizaci, ekonomické transformaci a podpoře malých a středních podniků
zelenější, bezuhlíková Evropa díky provádění Pařížské dohody a investicím do transformace energetiky, obnovitelných zdrojů a boje proti změně klimatu
propojenější Evropa díky strategickým dopravním a digitálním sítím
sociálnější Evropa díky provádění evropského pilíře sociálních práv a podpoře kvalitní zaměstnanosti, vzdělávání, dovedností, sociálního začleňování a rovného přístupu ke zdravotní péči
Evropa bližší občanům díky podpoře místně vedených strategií rozvoje a udržitelného rozvoje měst v celé EU.
Individuálnější přístup k regionálnímu rozvoji
Politika soudržnosti pokračuje v investicích do všech regionů, stále na základě 3 kategorií (méně rozvinuté, přechodové, více rozvinuté).
Metoda přidělování prostředků je i nadále převážně založena na HDP na obyvatele. Jsou doplněna nová kritéria (nezaměstnanost mladých lidí, nízká úroveň vzdělání, změna klimatu a přijímání a integrace migrantů), aby byla lépe zohledněna místní realita. Nejvzdálenější regiony budou i nadále těžit ze speciální podpory EU.
Politika soudržnosti dále podporuje místně vedené strategie rozvoje a dává při řízení finančních prostředků odpovědnost místním orgánům. Rovněž je posílen městský rozměr politiky soudržnosti; 6 % z EFRR je vyčleněno na udržitelný rozvoj měst a zřizuje se nový program pro městské orgány Evropská městská iniciativa, který bude sloužit k navazování kontaktů a budování kapacit.
Zjednodušení: méně pravidel, která jsou navíc stručnější a jasnější
80 zjednodušujících opatření politiky soudržnosti pro období 2021–2027
Pro podniky a podnikatele, kteří dostávají podporu z EU, nabízí nový rámec méně byrokracie s jednoduššími možnostmi žádostí o platby za použití zjednodušeného vykazování nákladů. K usnadnění synergií se na 7 fondů EU realizovaných v partnerství s členskými státy (tzv. „sdílené řízení“) nyní vztahuje jeden soubor pravidel. Komise rovněž navrhuje mírnější kontroly u programů s dobrými výsledky a současně větší spoleh na vnitrostátní systémy a rozšíření zásady „jednoho auditu“, aby se zabránilo duplikaci kontrol.
Pružnější rámec
Nový rámec kombinuje nezbytnou stabilitu pro plánování investic s náležitou úrovní rozpočtové flexibility, aby bylo možné reagovat na nepředvídané události. Přezkumem v polovině období se zjistí, zda jsou v programech pro poslední dva roky období financování zapotřebí změny, na základě nově vzniklých priorit, výkonnosti programů a nejaktuálnějších doporučení pro jednotlivé země.
V rámci určitých mezí budou možné převody zdrojů mezi programy, aniž by bylo zapotřebí formálního souhlasu Komise. Zvláštní ustanovení usnadní v případě přírodní katastrofy zmobilizovat finanční prostředky EU ještě tentýž den.
Posílená vazba na Evropský Semestr a správu ekonomických záležitostí Unie
Politika soudržnosti podporuje reformy pro vytvoření investičně příznivého prostředí, v němž mohou podniky prosperovat. Bude zajištěna plná doplňkovost a koordinace s novým, posíleným programem na podporu reforem.
V průběhu rozpočtového období budou dvakrát zohledněna doporučení pro jednotlivé země vydaná v kontextu evropského semestru: na začátku, pro koncipování programů politiky soudržnosti a při přezkumu v polovině období. V zájmu dalšího nastavení správných podmínek pro růst a tvorbu pracovních míst pomohou nové „základní“ podmínky odstranit překážky pro investice. Jejich uplatňování bude během celého finančního období monitorováno.
Více příležitostí pro synergie v rámci souboru nástrojů rozpočtu EU
Existence jednoho souboru pravidel pro fondy politiky soudržnosti a Azylový a migrační fond usnadní vytváření místních strategií integrace migrantů podporovaných ze zdrojů EU využívaných v součinnosti; Azylový a migrační fond se zaměří na krátkodobé potřeby migrantů při příjezdu, zatímco politika soudržnosti bude podporovat jejich sociální a profesní začlenění. Mimo rámec zmíněného jednoho souboru pravidel budou usnadněny synergie s dalšími nástroji EU, jako jsou společná zemědělská politika, Horizont Evropa, program LIFE nebo Erasmus+..
Interreg: odstranění přeshraničních překážek a podpora meziregionálních inovačních projektů
Meziregionální a přeshraniční spolupráci usnadní nová možnost, na jejímž základě region může použít části svého vlastního přídělu na financování projektů kdekoli v Evropě společně s dalšími regiony.
Nová generace programů meziregionální a přeshraniční spolupráce (tzv. „Interreg“) pomůže členským státům překonat přeshraniční překážky a rozvíjet společné služby. Komise navrhuje nový nástroj pro příhraniční regiony a země mající zájem o harmonizaci svých právních rámců, Evropský přeshraniční mechanismus.
V návaznosti na úspěšnou pilotní akci v letech 2014–2020 Komise navrhuje vytvořit Meziregionální inovační investice. Regiony s odpovídajícími přednostmi tzv. „inteligentní specializace“ dostanou větší podporu na budování celoevropských klastrů v prioritních odvětvích, jako jsou data velkého objemu, oběhové hospodářství, vyspělá výroba nebo kybernetická bezpečnost.
Posílená pravidla pro lepší výkonnost investic EU
Všechny programy budou mít i nadále výkonnostní rámec s vyčíslitelnými cíli (počet vytvořených pracovních míst nebo nově vybudovaný přístup k širokopásmovému připojení). Nový rámec zavádí výroční přezkum výkonnosti v podobě dialogu o dané politice mezi programovými orgány a Komisí. Výkonnost programů bude rovněž posouzena při přezkumu v polovině období. Z důvodu transparentnosti a aby občané mohli sledovat dosažený pokrok, budou muset členské státy jednou za dva měsíce nahlašovat veškeré údaje o provádění a na základě toho bude automaticky aktualizována platforma otevřených dat politiky soudržnosti.
Větší využívání finančních nástrojů
Granty nemohou samy o sobě vyřešit výrazný nedostatek investic. Lze je ale účinně doplnit finančními nástroji, které mají pákový efekt a jsou blíže trhu. Členské státy budou moci dobrovolně převést část svých zdrojů politiky soudržnosti do nového, centrálně řízeného fondu InvestEU, který umožní přístup k záruce poskytované rozpočtem EU. Kombinování grantů a finančních nástrojů je zjednodušeno a nový rámec rovněž zahrnuje zvláštní ustanovení pro přilákání více soukromého kapitálu.
Větší komunikační úsilí pro zlepšení viditelnosti politiky soudržnosti
V zájmu Evropy stále bližší občanům je větší důraz kladen na nutnost lépe informovat o pozitivních výsledcích politiky soudržnosti. Členské státy a regiony mají posílené požadavky v oblasti komunikace, jako je organizace akcí u příležitosti uvedení do provozu velkých projektů financovaných EU a vypracování plánů komunikace pomocí sociálních médií.
Zároveň je zjednodušeno informování o projektech financovaných EU; bude jedno značení zahrnující všechny různé fondy EU, jeden portál zobrazující veškeré dostupné financování pro podniky a jedna databáze projektů provozovaná Komisí.
Návštěvy evropských metropolí
Návrhy Komise budou představeny:
- Estonsko (4-5/06/2018)
- Bulharsko (7-8/06/2018)
- Slovensko (12/06/2018)
- Lucembursko (13/06/2018)
- Česká republika (15/06/2018)
- Rakousko (18/06/2018)
- Portugalsko (19/06/2018)
- Polsko (20-21/06/2018)
- Španělsko (21/06/2018)
- Irsko (22/06/2018)
- Německo (22/06/2018)
- Litva (26-27/06/2018)
- Malta (27-28/06/2018)
- Finsko (29/06/2018)
- Nizozemsko (29/06/2018)
- Řecko (29/06/2018)
- Dánsko (02/07/2018)
- Chorvatsko (03/07/2018)
- Kypr (03/07/2018)
- Slovinsko (04/07/2018)
- Švédsko (04/07/2018)
- Belgie (06/07/2018)
- Francie (10/07/2018)
- Lotyšsko (11/07/2018)
- Maďarsko (16/07/2018)