1. Co kryje się pod nazwą „polityka spójności”?
2. Jak w kontekście europejskim definiuje się regiony?
3. W jaki sposób dostępna pula środków jest rozdzielana między państwa a następnie regiony?
4. Jak można uzyskać dostęp do funduszy strukturalnych?
5. Kto może być beneficjentem pomocy z funduszy strukturalnych?
6. Jakie obszary działania obejmują fundusze strukturalne?
7. W jakim stopniu polityka spójności przyczynia się do osiągnięcia tzw. celów lizbońskich?
9. Jak przebiega kontrola realizacji projektów i walka z nadużyciami?
10. Jaki wpływ ma polityka spójności?
W przypadku jakichkolwiek pytań, na które nie można znaleźć odpowiedzi na tej stronie, proszę skontaktować się z Inforegio Service – ośrodkiem informacyjnym Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej.
Fundusze strukturalne są dostępne w każdym z regionów Europy. Komisja Europejska zasadniczo nie ingeruje w procedurę selekcji projektów przez władze lokalne, z wyjątkiem niewielkiej liczby projektów na wielką skalę. W ramach zdecentralizowanego systemu zarządzania wyznaczono urzędy krajowe lub regionalne, które odpowiadają za każdy spośród 455 programów służących wdrażaniu polityki spójności w okresie 2007–2013 – są to tzw. „organy zarządzające”.
Określają one kryteria selekcji, organizują komisje kwalifikacyjne oraz wybierają projekty, które otrzymają dofinansowanie z budżetu Unii, spośród zgłoszeń przedstawionych w odpowiedzi na otwarte dla wszystkich zaproszenia do składania wniosków.
Tutaj można znaleźć listę organów zarządzających i programów w poszczególnych regionach i krajach, a także informacje na temat innych możliwości dofinansowania z budżetu Wspólnoty.