
Vještine su ključan pokretač konkurentnosti i inovacijskog kapaciteta EU-a te glavna odrednica socijalne kohezije i osobne dobrobiti. Stalne tehnološke promjene i brzo restrukturiranje gospodarstva zahtijevaju kontinuirano cjeloživotno učenje. Stoga države članice pokreću reforme radi poboljšanja kapaciteta sustava visokokvalitetnog obrazovanja i osposobljavanja te osiguravanja jednakog pristupa svim građanima. Uz druge dostupne potpore Komisija podupire države članice pružanjem stručnog znanja i razmjenom informacija o relevantnim postupcima koji se primjenjuju u praksi.
U skladu s prioritetima Europske komisije i nacionalnim prioritetima Komisija pomaže državama članicama u reformiranju njihovih sustava obrazovanja i osposobljavanja. Učinak reformi na te sustave je dvojak: oni bi trebali potaknuti oporavak od poremećaja uzrokovanih pandemijom koronavirusa i postati dugoročno otporni, osobito kad je riječ o suzbijanju negativnih socijalnih učinaka.
U tu svrhu Komisija surađuje s upravama država članica u brojnim područjima. Korisnici potpora su ministarstva nadležna za obrazovanje, strukovno obrazovanje i osposobljavanje, zapošljavanje, istraživanje i inovacije te relevantne državne agencije i regionalne vlasti.
Više informacija o našim projektima >
Preuzmite brošuru o vještinama, obrazovanju i osposobljavanju >
uključivo obrazovanje
Reforme za potporu uključivog obrazovanja obuhvaćaju posebne obrazovne potrebe, suzbijanje ranog napuštanja školovanja te poboljšanje kvalitete ranog i predškolskog odgoja i obrazovanja. Komisija pruža potporu za poboljšanje upravljanja, kvalitete i fleksibilnosti obrazovanja odraslih. Poseban naglasak je na jačanju digitalnih vještina i kompetencija radne snage i građana općenito. Kad je riječ o strukovnom obrazovanju i osposobljavanju, reforme su usmjerene na povećanje prilagodljivosti i kapaciteta sustava za potporu razvoju relevantnih vještina.
PRIMJERI PODRUČJA POTPORE
- rješavanje problema slabih obrazovnih ishoda i ranog napuštanja školovanja
- obrazovanje odraslih
- digitalno obrazovanje i vještine
- rani i predškolski odgoj i obrazovanje
- učinkovitost sustava financiranja i potrošnje
- uključivo obrazovanje
- praćenje obrazovnih sustava i oblikovanje politika
- strukovno obrazovanje i osposobljavanje
Komisija podupire portugalsko Ministarstvo obrazovanja u poticanju rasprave sa svim relevantnim dionicima radi definiranja standarda, pokazatelja i postupaka u sveobuhvatnom sustavu za praćenje provedbe novog zakona o uključivom obrazovanju.
Komisija podupire francusko Ministarstvo obrazovanja u reformi provedbenog okvira francuskih centara izvrsnosti (Campus des Métiers) radi povećanja njihove kvalitete i djelotvornosti.
Komisija je pružila tehničku potporu Belgiji, Španjolskoj, Mađarskoj, Nizozemskoj i Portugalu za unaprjeđenje sustava obrazovanja odraslih.
visoko obrazovanje i istraživanje
Komisija podupire i reforme za povećanje kvalitete i poticanje izvrsnosti u visokom obrazovanju i istraživanju, uključujući politike za povećanje uključivosti, povezanosti i inovativnosti sustava.
Reforme u svim sektorima obrazovanja i osposobljavanja usmjerene su na poboljšanje kvalitete i profesionalnosti nastavnog osoblja i voditelja odgojno-obrazovnih ustanova.
PRIMJERI PODRUČJA POTPORE
- kurikularna reforma (uključujući ocjenjivanje učenika)
- visoko obrazovanje, istraživanje i inovacije
- politike u području nastavnog osoblja i vođenja odgojno-obrazovnih ustanova
Komisija je pružila tehničku potporu Bugarskoj, Estoniji, Hrvatskoj, Litvi i Slovačkoj za unaprjeđenje politika u području nastavnog osoblja i provedbu kurikularne reforme.
Komisija podupire flamanski Odjel za obrazovanje i osposobljavanje (Belgija) u uspostavi djelotvornog sustava uvođenja novih učitelja radi rješavanja problema ranog napuštanja struke i dugoročnog poboljšanja karijere nastavnika.
Komisija podupire rad Mađarske na preispitivanju strateškog okvira za digitalnu transformaciju sustava visokog obrazovanja na temelju drugih nacionalnih politika i praksi.