
Oskused on ELi konkurentsivõime ja innovatsioonisuutlikkuse oluline edasiviiv jõud ning sotsiaalse ühtekuuluvuse ja isikliku heaolu peamine tegur. Tehnoloogilised muutused ja majanduse kiire ümberstruktureerimine nõuavad, et inimesed õpiksid pidevalt kogu oma elu jooksul. Seepärast viivad liikmesriigid ellu reforme, et parandada oma haridus- ja koolitussüsteemide suutlikkust pakkuda kvaliteetset haridust ning tagada oma kodanikele pidev ja võrdne juurdepääs haridusele. Komisjon toetab liikmesriike, pakkudes oskusteavet ja soodustades asjakohaste tavade vahetamist ning täiendades seega muid kättesaadavaid toetusi.
Kooskõlas Euroopa Komisjoni ja riiklike prioriteetidega aitab komisjon liikmesriikidel reformida haridus- ja koolitussüsteeme nii, et need taastuksid koroonaviiruse pandeemia põhjustatud häiretest ja muutuksid pikas perspektiivis vastupanuvõimelisemaks. Eelkõige peavad reformid aitama võidelda negatiivsete sotsiaalsete mõjude vastu.
Komisjon arutab liikmesriikide haldusasutustega mitmesuguseid valdkondi puudutavaid küsimusi. Abisaajate hulka kuuluvad haridus-, kutseharidus- ja tööhõiveasutused, teadusuuringute ja innovatsiooni eest vastutavad ministeeriumid ning asjaomased riigi- ja piirkondlikud asutused.
Kaasav haridus
Kaasava hariduse reform hõlmab selliseid valdkondi nagu haridusalased erivajadused, haridussüsteemist varakult lahkumise vähendamine ning alushariduse ja lapsehoiu kvaliteedi parandamine. Komisjon toetab täiskasvanuhariduse juhtimise, kvaliteedi ja paindlikkuse täiustamist. Erilist tähelepanu pööratakse nii töötajate kui ka kogu ühiskonna digioskuste ja -pädevuste parandamisele. Kutsehariduse ja -koolituse valdkonnas on reformide eesmärk suurendada süsteemide kohanemisvõimet ja suutlikkust toetada asjakohaste oskuste arendamist.
NÄITED TOETUSVALDKONDADE KOHTA
- Viletsate haridustulemuste parandamine ja võitlus varajase koolist väljalangemise vastu
- Täiskasvanuharidus
- Digiharidus ja -oskused
- Alusharidus ja lapsehoid
- Rahastamis- ja kulusüsteemide tõhusus
- Kaasav haridus
- Haridussüsteemide ja poliitikakujundamise järelevalve
- Kutseharidus ja -õpe
Komisjon toetab Portugali haridusministeeriumi arutelu edendamisel kõigi asjaomaste sidusrühmadega, et määratleda sellise kõikehõlmava süsteemiga seotud standardid, näitajad ja menetlused, mille abil jälgida kaasavat haridust käsitleva uue seaduse rakendamist.
Komisjon toetab Prantsusmaa haridusministeeriumi Prantsusmaa tippkeskuste (campus des métiers) rakendusraamistiku reformimisel, et parandada tippkeskuste kvaliteeti ja tõhusust.
Komisjon andis Belgiale, Hispaaniale, Ungarile, Madalmaadele ja Portugalile tehnilist abi täiskasvanuhariduse ajakohastamiseks.
Kõrgharidus ja teadus
Lisaks toetab komisjon reforme, mille eesmärk on parandada kõrghariduse ja teadusuuringute kvaliteeti ja edendada nende tipptaset. Toetus hõlmab ka meetmeid, et muuta süsteemid kaasavamaks ning suurendada nende ühenduvust ja innovaatilisust.
Kõigis haridus- ja koolitussektorites on reformide eesmärk parandada õpetajate, sealhulgas haridusjuhtide, töö kvaliteeti ja professionaalsust.
NÄITED TOETUSVALDKONDADE KOHTA
- Õppekavade reform (sh õpilaste hindamise süsteemi reformimine)
- Haridus, teadusuuringud ja innovatsioon
- Õpetajad ja koolijuhtimispoliitika
Komisjon andis Bulgaariale, Eestile, Horvaatiale, Leedule ja Slovakkiale tehnilist abi, et ajakohastada õpetajapoliitikat ja toetada õppekavade reformimist.
Komisjon toetab Flaami haridusministeeriumi (Belgia) tõhusa toetussüsteemi loomisel algajatele õpetajatele, et vähendada nende kiiret lahkumist haridussüsteemist ja tagada õpetajatele pikemas perspektiivis parem karjäär.
Komisjon toetab Ungarit, et vaadata läbi kõrgharidussüsteemi digipöörde strateegiline raamistik, võttes arvesse riiklikke meetmeid ja tavasid.