Centra doskonałości „Jean Monnet”
Jak się zgłosić?
Zainteresowane organizacje mogą się zgłaszać za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego.
Jaki jest cel?
Centra doskonałości mają służyć jako punkty referencyjne do spraw wiedzy i umiejętności w dziedzinie studiów europejskich.
Ich celem jest gromadzenie specjalistycznej wiedzy ekspertów wysokiego szczebla i ułatwianie współpracy różnego rodzaju podmiotom związanym z UE oraz organizowanie międzynarodowych działań we współpracy z instytucjami z różnych krajów.
Realizowane projekty są przeznaczone dla studentów zajmujących się tematyką europejską, polityków, urzędników służby publicznej, społeczeństwa obywatelskiego i ogółu społeczeństwa.
Jakie są możliwości?
Erasmus+ oferuje uczelniom wyższym wiele możliwości, które obejmują:
- organizowanie i koordynowanie zasobów ludzkich i zasobów dokumentacji związanych ze studiami z zakresu Unii Europejskiej
- prowadzenie działań badawczych w zakresie określonych przedmiotów
- opracowywanie treści i narzędzi w celu zaktualizowania i uzupełnienia istniejących zajęć i programów nauczania
- wspieranie debaty i wymiany doświadczeń w zakresie zagadnień dotyczących UE
- systematyczną publikację wyników działań badawczych.
Uczestniczące uczelnie wyższe mają za zadanie wspierać strategiczny rozwój centrum, zapewniając poradnictwo i wizję dla inicjatywy, jak również promując projekty i działalność centrum.
Jak to działa?
Organizacja składająca wniosek musi być instytucją szkolnictwa wyższego z siedzibą w dowolnym kraju na świecie. Jeśli instytucja szkolnictwa wyższego ma siedzibę w kraju uczestniczącym w programie, musi ona posiadać ważną Kartę Erasmusa dla szkolnictwa wyższego.
Centra doskonałości mają za zadanie:
- uczestniczyć w wydarzeniach informacyjnych i wydarzeniach mających na celu rozpowszechnianie wiedzy na poziomie europejskim i krajowym
- organizować wydarzenia, wykłady, seminaria, warsztaty z udziałem polityków szczebla lokalnego, regionalnego i krajowego oraz z udziałem społeczeństwa obywatelskiego i szkół
- rozpowszechniać wyniki swoich działań poprzez organizację seminariów lub wykładów dla ogółu społeczeństwa i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego
- tworzyć sieci kontaktów z innymi osobami i instytucjami akademickimi wspieranymi w ramach działań „Jean Monnet”
- publikować wyniki swoich działań jako otwarte zasoby edukacyjne.
W jednej instytucji może działać jednocześnie jedno centrum doskonałości.
Co jeszcze warto wiedzieć?
Jeśli zaistnieje potrzeba zmiany kierownika centrum, należy wysłać wniosek na piśmie do Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego (EACEA).
Centrum doskonałości może obejmować współpracę kilku instytucji lub organizacji ustanowionych w tym samym mieście lub regionie. Muszą to być wyraźnie oznaczone instytuty lub podmioty specjalizujące się w dziedzinie studiów dotyczących Unii Europejskiej oraz muszą być ustanowione w ramach instytucji szkolnictwa wyższego.
Jak złożyć wniosek?
Zainteresowane organizacje mogą się zgłaszać za pośrednictwem Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego.
Więcej informacji
Przewodnik po programie Erasmus+ jest najważniejszym źródłem informacji na temat centrów doskonałości „Jean Monnet”. Więcej informacji udziela Agencji Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego.
Aby uzyskać więcej informacji, należy skontaktować się z Agencją Wykonawczej ds. Edukacji, Kultury i Sektora Audiowizualnego lub z Komisją Europejską.