Działania wolontariackie Erasmus+

Informacje ogólne

Dzięki działaniom wolontariackim Erasmus+ młodzi ludzie mogą wyjechać za granicę, aby uczestniczyć w projektach wolontariackich.

Działania te są realizowane w ramach inicjatywy „Europejski Korpus Solidarności”, wspieranej finansowo przez program „Erasmus+”. 

Uczestnicząc w Europejskim Korpusie Solidarności stajesz się częścią wspólnoty podobnie myślących młodych ludzi, mających wpływ na tworzenie bardziej integracyjnego i zjednoczonego społeczeństwa.

Jako wolontariusz zobowiązujesz się pracować dla zagranicznej organizacji. Projekty wolontariackie obejmują różne rodzaje działalności w tak różnorodnych dziedzinach, jak praca z młodzieżą, działalność kulturalna, opieka socjalna czy ochrona środowiska. Wolontariusze zobowiązują się do nieodpłatnej pracy w pełnym wymiarze godzin.

Zdobyte doświadczenie poświadczane jest za pośrednictwem specjalnego dokumentu, ważnego w całej Europie, jakim jest Youthpass. Na zakończenie wolontariatu otrzymasz również zaświadczenie o uczestnictwie w Europejskim Korpusie Solidarności. 

Wolontariusze biorący udział w działaniu wolontariackim Erasmus+ powinni zapoznać się z treścią pakietu informacyjnego, który wyjaśnia, na czym polegają zadania wolontariuszy, oraz z informacjami dotyczącymi Youthpassu i ubezpieczenia.

System wsparcia językowego online Erasmus+ pomoże Ci nauczyć się języka potrzebnego podczas wolontariatu.

Czas trwania

Projekty wolontariackie trwają co najmniej dwa tygodnie i maksymalnie 12 miesięcy.

Są one realizowane w krajach uczestniczących w programie Erasmus+ i w krajach partnerskich, co oznacza, że można wziąć udział w projektach organizowanych poza granicami Europy.

Warunki

Wolontariuszem zostać może osoba w wieku od 17 do 30 lat

Wsparcie finansowe

Ze środków programu pokrywane są wszystkie podstawowe koszty związane z projektem wolontariackim. Wolontariusze mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie oraz dostęp do wszelkiego potrzebnego transportu lokalnego. Mogą także otrzymać niewielkie kieszonkowe.

Podczas pobytu za granicą wolontariusze są objęci ubezpieczeniem.

Jak złożyć wniosek

Erasmus+ oferuje dofinansowanie Europejskiego Korpusu Solidarności. Jeśli pochodzisz z jednego z krajów programu Erasmus+, możesz wziąć udział w działaniach wolontariackich, rejestrując się w portalu Europejskiego Korpusu Solidarności. Po dokonaniu rejestracji możesz:

  • wyszukać odpowiadający Ci projekt w wykazie opublikowanych ofert, dostępnym dla zarejestrowanych uczestników lub
  • poczekać, aż skontaktują się z Tobą organizacje, które mogłyby zaoferować Ci miejsce.

Jeśli pochodzisz z jednego z krajów partnerskich Erasmus+, możesz zgłosić bezpośrednio swoją kandydaturę do organizacji odpowiedzialnej za wysłanie Cię za granicę lub przyjęcie Cię w kraju przyjmującym i za organizację wszystkich spraw praktycznych. W Europejskim Portalu Młodzieżowym, unijnej stronie internetowej przeznaczonej dla młodzieży, znajduje się wykaz organizacji wolontariackich Erasmus+. Przejrzyj wykaz i skontaktuj się z organizacjami, które mogą Cię zainteresować, by sprawdzić, czy nie poszukują wolontariuszy. Pamiętaj jednak o tym, że być może akurat aktualnie nie szukają wolontariuszy.

Więcej informacji

Na Twoje pytania może odpowiedzieć Agencja krajowa programu Erasmus+ w Twoim kraju. Możesz również skorzystać z usługi Zadaj pytanie dostępnej na Europejskim Portalu Młodzieżowym. 

Podziel się tą stroną