Wolontariat europejski

Informacje ogólne

W ramach projektów europejskiego wolontariatu młodzi ludzie pracują ochotniczo za granicą.

Jako wolontariusz europejski zobowiązujesz się pracować dla zagranicznej organizacji. Projekty wolontariatu obejmują różne rodzaje działalności w tak różnorodnych dziedzinach, jak praca z młodzieżą, działalność kulturalna, opieka socjalna czy ochrona środowiska. Zobowiązujesz się do nieodpłatnej pracy w pełnym wymiarze godzin.

Organizatorzy projektów muszą poświadczyć doświadczenie zdobyte przez wolontariuszy za pośrednictwem specjalnego dokumentu, jakim jest Youthpass.

Wolontariusze biorący udział w projekcie powinni zapoznać się z treścią pakietu informacyjnego, który wyjaśnia, na czym polegają zadania wolontariuszy, oraz z informacjami dotyczącymi Youthpassu i ubezpieczenia.

System wsparcia językowego online Erasmus+ pomoże Ci nauczyć się języka potrzebnego podczas podczas wolontariatu.

Czas trwania

Projekty wolontariatu trwają co najmniej dwa tygodnie i maksymalnie 12 miesięcy.

Są one realizowane w krajach uczestniczących w programie Erasmus+ i w krajach partnerskich, co oznacza, że można wziąć udział w projektach organizowanych poza granicami Europy.

Warunki

Wolontariuszem zostać może osoba w wieku od 17 do 30 lat.

Wsparcie finansowe

Ze środków programu pokrywane są wszystkie podstawowe koszty związane z projektem wolontariatu. Wolontariusze mają zapewnione zakwaterowanie, wyżywienie oraz dostęp do wszelkiego potrzebnego transportu lokalnego. Możesz także otrzymać niewielkie kieszonkowe.

Podczas pobytu za granicą wolontariusze są objęci ubezpieczeniem.

Jak się zgłosić?

Swoją kandydaturę można zgłosić do organizacji odpowiedzialnej za wysyłanie europejskiego wolontariatu bezpośrednio za granicę lub przyjmowanie ich w kraju docelowym i za organizację wszystkich spraw praktycznych.

W Europejskim Portalu Młodzieżowym znajduje się baza danych z informacjami o różnych projektach zawierająca:

  • szczegółowe informacje na temat różnych projektów
  • opisy profilu poszukiwanych wolontariuszy
  • dane kontaktowe i informacje o procedurach.

Procedury naboru do projektów wolontariatu są różne w poszczególnych krajach, więc zawsze należy przeczytać tekst w zakładce „Jak się zgłosić” dotyczący konkretnego projektu.

Jeśli nie udało Ci się znaleźć odpowiedniego projektu, możesz przejrzeć listę organizacji uczestniczących w programie wolontariatu europejskiego i skontaktować się z nimi, by sprawdzić, czy nie poszukują wolontariuszy. Pamiętaj jednak o tym, że być może akurat aktualnie nie szukają wolontariuszy.

Więcej informacji

Agencja krajowa programu Erasmus+ w Twoim kraju może pomóc Ci w znalezieniu organizacji uczestniczących i odpowiedzieć na Twoje pytania.

Podziel się tą stroną