Laenud programmi Erasmus+ magistriõppe üliõpilastele

Ülevaade

Erasmus+ magistriõppe üliõpilasena saate taotleda soodsate tagasimaksetingimuste ja Euroopa Liidu tagatisega laenu, millega rahastada oma magistriõpinguid Erasmus+ programmiriigis.

Selle laenukava eesmärk on muuta kraadiõppe üliõpilastele oma õpingute finantseerimine lihtsamaks ja pakkuda paremat sotsiaalkaitset, mille hulka kuuluvad järgmised soodustused.

  • Üliõpilaselt ega tema vanematelt ei nõuta tagatist. Tänu sellele saab laenu võtta rohkem üliõpilasi.
  • Laenu intressimäärad on turuintressimääradest soodsamad.
  • Tagasimaksmist on võimalik edasi lükata kuni kaks aastat, et ülikooli lõpetanu jõuaks enne töö leida.

Praegu saavad seda laenukava kasutada Hispaania, Prantsusmaa, Ühendkuningriigi ja Türgi pankade kaudu nendest riikidest välisriiki suunduvad üliõpilased, kes soovivad oma kraadiõppe läbida välismaal, ning teiste programmiriikide üliõpilased, kes soovivad magistriõppe läbida Hispaanias või Ühendkuningriigis.

Sedamööda, kuidas kavaga ühineb rohkem Euroopa finantsinstitutsioone, hakatakse seda laenuvõimalust pakkuma ka teistesse sihtkohtadesse suunduvatele kraadiõppe üliõpilastele.

Praegu ei saa täpselt öelda, millal eri riikides hakatakse kava rakendama, sest pankade, õppelaenu andjate ja ülikoolide vahel sõlmitakse lepinguid järk-järgult ja riigipõhiselt.

Kestus

Laenu antakse aastase magistriõppeprogrammi puhul kuni 12 000 eurot ja kaheaastase magistriõppeprogrammi puhul kuni 18 000 eurot (euroalasse mittekuuluvate riikide pankade puhul samaväärsed summad nende riigi vääringus ja arvestades muutusi vahetuskursis).

Tingimused

Teil võib olla õigus laenu saada, kui olete edukalt läbinud bakalaureuse- või samaväärse õppe ning teid on juba vastu võetud täisajaga magistriõppesse teises programmiriigis.

Laenu saamiseks peate elama programmiriigis ja õppe toimumise koht ei tohi olla teie elukohariigis ega riigis, kus te saite oma esimese kraadi.

Laenu antakse õppimiseks ainult sellises kõrgkoolis, millel on Erasmus+ kõrgharidusharta.

Laenu ei saa taotleda magistriõppest ainult osa läbimiseks välismaal, kuigi teil võib sellisel juhul olla õigus taotleda muud Erasmus+ toetust.

Intressimäär sõltub sellest, millises riigis asub laenu andev pank või finantsinstitutsioon. Igal juhul on see madalam kui tavapärane turuintressimäär.

Kuidas taotleda?

Laenu taotlemiseks peavad üliõpilased pöörduma kavas osaleva panga, ülikooli või õppelaenu andja poole.

Hispaania MicroBank (La Caixa sotsiaalpank) oli esimene pank, kes hakkas 2015. aastal pakkuma Erasmus+ magistrilaenu nii Hispaaniast välismaale õppima suunduvatele kui ka Hispaaniasse õppima tulevatele üliõpilastele.

2016. juunis hakkasid Prantsusmaal elavatele üliõpilastele ELi tagatisega Erasmus+ magistrilaenu pakkuma ka Prantsusmaa Banque Populaire ja Caisse d'Epargne (mõlemad kuuluvad BPCE gruppi). 

2016. aasta septembris ühines nendega Iirimaa Future Finance Loan Corporation, mis pakub magistrilaene Ühendkuningriiki õppima tulevatele ning sealt välismaale õppima minevatele üliõpilastele. See ettevõte on oma tegevuse kava raames ajutiselt peatanud, kuid kavatseb seda jätkata õppeaastal 2018–2019.

Türgist saabuvad üliõpilased saavad alates detsembrist 2016 pöörduda Finansbanki poole.

2017. aasta jaanuaris ühines Erasmus+ magistriõppe laenukavaga Luxembourgi Ülikool. Õppeaastal 2018–2019 on ülikoolil kavas pakkuda magistriõppe välisüliõpilastele võimalust lükata registreerimis- ja majutuskulude maksmist kahe aasta võrra edasi.

Taotleda tuleb panga harukontori või ülikooli kaudu või internetis, esitades järgmised dokumendid:

  • tõend enne taotletavat magistriõpet saadud kraadi kohta,
  • tõend kursustele registreerimise tasude maksmise kohta VÕI tõend selle kohta, et teid on magistriõppesse vastu võetud, ja selle maksumus.

Lisateave

Pankade Erasmus+ magistrilaenu saamise tingimustega tutvumiseks külastage nende veebisaite:

  • MicroBank (Hispaaniast välismaale suunduvad ja Hispaaniasse saabuvad üliõpilased);
  • Banque Populaire / Caisse d'Epargne (Prantsusmaal elavad üliõpilased);
  • Future Finance (Ühendkuningriigist välismaale suunduvad ja Ühendkuningriiki saabuvad üliõpilased; kuni 2018. aasta suveni ajutiselt peatatud);
  • Finansbank (Türgist välismaale suunduvad üliõpilased);
  • Luxembourgi Ülikool (ainult Luksemburgi tulevatele üliõpilastele; käivitatakse 2018. aasta suvel).

Erasmus+ magistrilaenude teabeleht

Brošüür – Taskukohased laenud magistriõppeks välismaal

Korduma kippuvad küsimused Erasmus+ magistrilaenude kohta

Erasmus+ magistrilaenu taustainfo saate Euroopa Investeerimisfondist.

Video

„Programm Erasmus+: liikuvuse toetamine“: endine Erasmuse üliõpilasvõrgustiku president Stefan Jahnke tutvustab üliõpilastele pakutavaid uusi Erasmus+ võimalusi

Vaadake, kuidas Erasmus+ magistrilaen aitas Jorge Fernández’i teel Malagast Londonisse.